Kočky mají paměť velmi podobnou lidské, popsali japonští výzkumníci

Tým vědců napojený na několik japonských vědeckých institucí popsal, jakým způsobem si kočky pamatují zážitky. Je to nečekaně podobné lidem i psům.

  • Pojem epizodická paměť poprvé použil psycholog Endel Tulving roku 1972.

Epizodická paměť nám vlastně umožňuje „cestovat časem.“ Díky ní se můžeme vydávat proti proudu času do situací, které jsme zažili třeba před desítkami let a selektivně si vybírat, na jakou část vzpomínky se chceme soustředit. Jde o jednu z nejdůležitějších složek lidské osobnosti, která nás dělá lidmi.

Vědci v článku vydaném v odborném časopise Behavioral Processes popsali, jak k tomuto zjištění dospěli. Psychologové rozlišují u lidí mnoho druhů paměti – podle délky, hloubky i typu zážitku, který zaznamenává.

Jednou z nich je tzv. epizodická paměť, tedy paměť pro události. Uchovává informace o událostech a zahrnuje přitom rozměr časový, prostorový i citový. Zjednodušeně řečeno díky ní může člověk ve své mysli prožívat minulé události z vlastního života.

Zvířata s lidskou pamětí, člověk se zvířecí pamětí

Až donedávna si vědci mysleli, že je epizodická paměť výsadou pouze lidí. Nedávné výzkumy u některých druhů zvířat ale naznačily, že by se mohla vyskytovat také u nich. Protože se ale tato paměť projevuje především vybavováním si vzpomínek, bylo také dlouhou dobu velmi složité přijít na to, jak ji u zvířat prokázat.

U lidí se testuje velmi snadno: člověk musí popsat i zážitky, čichové vjemy a další detaily na vánočním večírku – nejen to, že k nějakému takovému večírku vůbec došlo. Ale jak to ověřit u zvířat?

Cest je více, japonští vědci si vybrali velmi zajímavou. Testovali to jen na 49 kočkách, což je na velkou studii málo, na začátek výzkumu, který má prověřit, zda je metoda použitelná na větší kvantum vzorků je to dostačující.

Výzkumníci nejprve zjistili, jaké jídlo mají kočky nejraději. Pak jim ho předkládali ve zvláštní misce, na pohled jasně identifikovatelné. Kočky si tak měly vytvořit vzpomínku na to, kdy a jaké jídlo dostaly. Později vědci misky zaměnili, aby se ujistili, jak si kočky pamatují detaily.

Další experimenty ukázaly, že kočky si umí vybavit okolnosti podávání jídla i po značně dlouhé době: spojily si chutnou stravu s konkrétními miskami.

  • První studie epizodické paměti u zvířat proběhly na konci 20. století, konkrétně roku 1998.

Podle výsledků práce si kočky byly schopné vybavit detaily, což naznačuje, že mají přístup k epizodické paměti podobně jako lidé, psi a šimpanzi, u nichž byla prokázána již staršími experimenty. Zvířecí psychologové ale varují před silnými závěry, všechny pokusy se zvířaty a pamětí jsou značně složité a kontroverzní.

Japonci v nich přesto chtějí pokračovat; rádi by zkoumali kočky i po delší době od těchto zážitků. Důsledkem má být přesnější popis toho, jak funguje dlouhodobá kočičí paměť. Má to význam nejen pro poznání zvířat, ale také pro vývoj nových léků pro lidi. Právě poruchy paměti (v rámci např. Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby) jsou v současné době stále častějším problémem seniorů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 15 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 16 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 17 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 21 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...