Kdo špatně spí, tloustne. Vědci našli spojitost mezi nedostatkem spánku a obezitou

Už delší dobu vědci naznačují, že by mohla obezita souviset s nedostatkem spánku. Nejnovější studie švédských odborníků tyto domněnky a náznaky potvrzuje.

Nedostatek spánku nebo málo kvalitní spánek narušují metabolismus a zvyšují schopnost těla ukládat tuky. Potvrdil to rozsáhlý výzkum, jehož autory jsou vědci z univerzity v Uppsale. Navázali na starší práce, které studovaly spánkový cyklus a jeho souvislost s problémy oběhového systému nebo cukrovkou.

Podle hlavního autora studie, experta na tyto takzvané cirkadiánní rytmy Jonathana Cedernaese, je nyní jasné, že nedostatek spánku s tloustnutím souvisí. Neslouží podle něj jen k úspoře energie, ale má mnohem více funkcí.

Souvislost mezi nedostatkem spánku a řadou klasických civilizačních chorob už byla prokázána mnohokrát. Vědci zatím nejsou schopní přesně říci, proč se to děje – procesy jsou to totiž značně složité. Příčin, proč právě nedostatek spánku vede k větší pravděpodobnosti vzniku obezity, může být více a mohou být i propojené.

Podle Cedernaese však není vyloučeno ani jednoduché vysvětlení. Totiž že lidé, kteří jsou déle vzhůru, mají zkrátka více času pořádně se najíst.

Podařilo se však najít souvislost mezi nedostatkem spánku a sebekontrolou. Kdo je nevyspalý, hůř ovládá své touhy. Navíc málo spánku narušuje hormony, které kontrolují příjem potravy; člověk pak hůře odhadne, jestli už je sytý, anebo se přejídá. Podle starších prací stačí jen drobný výpadek v kvalitě nebo kvantitě spánku a tyto procesy jsou narušené.

Existuje ještě jedna souvislost, která vše ještě více komplikuje: obezita zvyšuje riziko tazvané spánkové apnoe, což jsou dýchací problémy, které samy o sobě narušují kvalitu spánku. Lidé s nadváhou se tak mohou dostávat velice snadno do „začarovaného kruhu“, kdy biologické mechanismy těla brání jednak tomu, aby hubli, ale i tomu, aby se dobře vyspali.

Kdo nespí, nemá svaly

Nová práce přinesla přesvědčivé důkazy o tom, že spánková deprivace má přímý dopad na základní metabolismus a rovnováhu mezi tukem a svaly v lidském těle. Vyšla v odborném časopise Science Advances, přičemž zkoumala vzorek 15 zdravých dobrovolníků.

Mimo jiné se ukázalo, že nedostatek spánku vede k většímu množství zánětů v těle. Hlavní výzkum se však soustředil na jinou věc: pokud byly pokusné osoby vystavené nedostatku spánku, prosperovala jejich tuková tkáň, zatímco svalům se nedařilo.

Už dříve si vědci všimli, že lidé, kteří pracují na směny, mají menší množství svalové hmoty, ale dávali to do souvislosti s povahou jejich práce. Nyní se ukazuje, že roli v tom mohou hrát zcela přirozené faktory lidského metabolismu spojené s nedostatkem spánku.

Experti zkoumali tyto jevy jen relativně krátkodobě. Rádi by nyní prověřili, jestli je lidské tělo schopné se těmto trendům, pokud jsou opravdu dlouhodobé, nějak přizpůsobit, nebo negativních dopadů v průběhu let naopak spíše přibývá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kábul může jako první metropole světa přijít o vodu, píše CNN

Afghánská metropole by se mohla brzy stát vůbec prvním moderním hlavním městem, které se ocitne bez vody. Píše to americká stanice CNN. Podle expertů je na vině nárůst populace, změny klimatu i plýtvání. Hladina podzemní vody v Kábulu už klesla o desítky metrů. Podle nevládní organizace Mercy Corps by krize mohla vést k ekonomickému kolapsu.
před 1 hhodinou

Nedostatkem vody budou do konce století trpět stovky milionů lidí, tvrdí vědci

Vědci z Northeastern University využili nejmodernější a nejdetailnější modely klimatu, aby prostudovali, jak se změní průtoky ve velkých řekách. Zjistili, že na přelomu příštího století pocítí 850 milionů lidí důsledky klesajícího množství vody v největších světových řekách.
včera v 10:01

Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně

Politika, společnost a klima jsou tři navzájem provázané fenomény, které v minulosti přispívaly k pozitivním změnám, ale také se stávaly příčinou rozsáhlých krizí. Současná změna klimatu způsobená lidskou aktivitou přináší spoustu problémů i výzev. S podobnými změnami se museli lidé na území dnešního Česka potýkat i v dávné minulosti, byť tehdy se podnebí měnilo z přirozených důvodů. Vědci teď popsali, jak zvládaly ochlazování a oteplování germánské kmeny na konci třetího století našeho letopočtu.
18. 7. 2025
Doporučujeme

Astronomové poprvé pozorovali vznik nové sluneční soustavy

Vědci poprvé přesně určili okamžik, kdy se kolem hvězdy začaly formovat planety. Sledovali totiž vznik první hmoty, z níž se tato tělesa utvářejí – horké minerály, které v době pozorování právě začínaly tuhnout. Tento objev nejenže představuje první případ, kdy astronomové viděli planetární systém v tak raném stádiu vzniku, ale současně otevírá pomyslné okno do minulosti naší Sluneční soustavy.
18. 7. 2025

Archeologové objevili v Albánii jezerní město staré osm tisíc let

Už v pravěku budovali lidé v Evropě rozsáhlá sídliště. Jedno z nejstarších teď zkoumají archeologové v Albánii. Vzniklo asi před osmi tisíci lety na jednom z tamních jezer.
18. 7. 2025

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Odpověď není jednoznačná, odhalila studie

Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel samotných.
18. 7. 2025
Doporučujeme

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
17. 7. 2025
Načítání...