Jupiter má pět nově pojmenovaných měsíců. Seznamte se s Pandií a ostatními

Největší planeta Sluneční soustavy, Jupiter, dostala od astronomů jména pro dalších pět měsíců. Doposud bezejmenná tělesa se teď jmenují Pandia, Ersa, Eirene, Philophrosyne a Eupheme.

Většinu z nich navrhly děti v rámci soutěže, kterou s posvěcením Mezinárodní astronomické unie (IAU) pořádal Carnegieho vědecký institut.

Klasický postup při pojmenování kosmických těles vypadá tak, že IAU nejprve dá objektu provizorní jméno a teprve později hledá proces, v němž volí oficiální trvalé pojmenování. V posledních letech má čím dál větší možnost přicházet s vlastními nápady i veřejnost – stalo se to například u jmen pro krátery na Merkuru, ale i u řady dalších hvězd a planet.

Účastníci výše popsané soutěže hledali jména pro měsíce s omezeními, jež IAU předem stanovila. Muselo se jednat o postavy z řecké nebo římské mytologie a navíc o potomky nebo příbuzné boha Jupitera (řecky Zeus). Naštěstí pro astronomy byl vládce blesků z Olympu natolik plodný, že to stačí pro všechny staré i nově pojmenované měsíce – celkem jich obíhá Jupiter 79, některé ale stále mají jen jména dočasná. Dalším kritériem je délka těchto pojmenování – nesmí být příliš dlouhá.

Nově pojmenované měsíce byly objevené astronomem Scottem S. Sheppardem teprve roku 2017:

Pandia (doposud S/2017 J4) měří asi tři kilometry a je pojmenovaná po dceři Dia a měsíční bohyně Selene. Byla to bohyně úplňku.

Ersa (doposud S/2018 J1) má také přibližně tři kilometry a v mytologii to byla sestra Pandie. Byla uctívána jako bohyně rosy. Zajímavé je, že tato bohyně už kolem Jupiteru krouží – je po ní již delší dobu pojmenovaný měsíc Herse.

Eirene (doposud S/2003 J5) měří čtyři kilometry. Řekové ji uctívali jako božstvo míru, byla dcerou Dia a titánky Themis.

Philophrosyne (doposud S/2003 J15) je ještě menší než Pandia, má jen dva kilometry. Mytologicky jde o vnučku Dia – s bohyní Euronymé měl dceru Aglaiu. Ta se pak stala matkou menších bohyň Charitek, které byly patronkami půvabu a krásy – jednou z nich byla i Philophrosyne.

Eupheme (doposud S/2003 J3) má s Philophrosyne mnoho společného – například prakticky stejnou velikost. Navíc to byla v mytologii její sestra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 17 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 19 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...