Jižní Korea vyslala do vesmíru vlastní raketu, vynést maketu družice na oběžnou dráhu se nezdařilo

Události: Neúspěšná mise jihokorejské rakety (zdroj: ČT24)

Jižní Korea ve čtvrtek pokusně vypustila do vesmíru svou první raketu, kterou vyrobila bez cizí pomoci. Záměr umístit na oběžnou dráhu kolem Země maketu sateliu se ale nezdařil. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejského prezidenta.

Třístupňová nosná raketa KSLV-II, známá také jako Nuri, odstartovala krátce po 17:00 místního času (10:00 SELČ) z vesmírného střediska Naro na jihu země. Raketa má dopravit maketu satelitu o hmotnosti 1,5 tuny na oběžnou dráhu ve výšce 600 až 800 kilometrů nad Zemí.

„Raketa o výšce 47,2 metru, maximálním průměru 3,5 metru a startovní hmotnosti okolo dvou set tun je kompletně výrobkem domácího průmyslu,“ uvedl na Twitteru Michal Václavík  z České kosmické kanceláře.

Start byl původně plánován o hodinu dřív, podle expertů byl ale pozdržen kvůli kontrole ventilů, napsala agentura Reuters.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který start osobně sledoval ve vesmírném středisku, následně uvedl, že raketa úspěšně prošla všemi fázemi letu, nepovedlo se jí ovšem dostat družici na oběžnou dráhu. „Bohužel jsme našeho cíle plně nedosáhli,“ řekl prezident. „Nepotrvá ale dlouho a budeme schopni dopravit (satelit) přesně na cílovou trajektorii,“ dodal.

Vypouštění raket je na Korejském poloostrově dlouhodobě citlivou otázkou. Severní Korea čelí obviněním, že pod rouškou vynášení družic na orbitu testuje technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice. Jižní Korea do budoucna plánuje vypustit sérii vojenských satelitů, její odborníci ale odmítají, že by raketa Nuri byla sama o sobě použitelná jako zbraň.

Jižní Korea vypustila poslední obdobnou raketu v roce 2013 po řadě odkladů a několika neúspěšných testech. Raketa KSLV-I, která vznikla ve spolupráci s Ruskem, tehdy úspěšně vynesla družici na oběžnou dráhu kolem země. Jihokorejský vesmírný program se chce nyní podle Reuters zaměřit na vypouštění pozorovacích, navigačních a komunikačních satelitů. Do roku 2030 hodlá Jižní Korea vyslat vlastní sondu k Měsíci.