Ještěrky jsou pravděpodobně o 35 milionů let starší, než vědci dosud předpokládali. Naznačuje to nový objev, o kterém informoval server BBC News. Odborníci z Bristolské univerzity pořídili pomocí počítačové tomografie snímky zkamenělých pozůstatků plaza, který ležel desítky let ve skříni Přírodovědného muzea v Londýně. Ukázaly, že je blízkým příbuzným dnešních ještěrek.
Ještěrky jsou o miliony let starší, než vědci předpokládali, naznačují čelisti „malého řezníka“
Vědci předpokládali, že ještěrky pocházejí z pozdějšího období jury. Nové nálezy ale ukazují, že žily už v období pozdního triasu, tedy před 237 až 201 miliony let. Objev tak ovlivní všechny odhady o jejich původu i o rychlosti jejich evoluce, tvrdí autoři práce, která vyšla v odborném časopise Science.
Zkamenělý plaz byl nalezen ve skladišti ve sbírce z padesátých let dvacátého století, jejíž součástí byly i exempláře z lomu poblíž Tortworthu v anglickém hrabství South Gloucestershire. Podle vedoucího výzkumu Davida Whitesidea se tato zkamenělina pravděpodobně stane jednou z nejdůležitějších fosilií nalezených za několik posledních desetiletí.
- Ještěrky jsou čeledí malých až středně velkých štíhlých ještěrů s lámavým ocasem.
- V Česku žije pět druhů: ještěrka obecná, ještěrka zelená, ještěrka živorodá, ještěrka zední a ještěrka travní.
Tým svůj objev pojmenoval Cryptovaranoides microlanius, druhá část jména přitom znamená „malý řezník“. Název odkazuje na čelisti prastarého plaza, které jsou plné ostrých řezáků.
Whiteside si exempláře poprvé všiml ve skříni plné zkamenělin. „Byla to docela běžná fosilie plaza považovaného za blízkého příbuzného hatérie novozélandské, která je jediným přeživším ze skupiny Rhynchocephalia, jež se oddělila od šupinatých před více než 240 miliony let,“ uvedl.
„Jak jsme pokračovali ve zkoumání exempláře, byli jsme stále více přesvědčeni, že má ve skutečnosti blíže k dnešním ještěrům než k hatériím,“ dodal.