Homeopatie má problém. Ve Velké Británii ji odmítají uznávat jako léčivou

Homeopatika by se ve Velké Británii měla přestat předepisovat jako lék. Jsou příliš drahá a neefektivní, říká návrh.

Anglická Národní zdravotní služba (NHS) navrhuje, aby se homeopatika přestala předepisovat jako lék – a tedy aby byly dále hrazeny z veřejných financí. Podle odhadů se jen v roce 2016 předepsala homeopatika za 92 000 liber (necelé tři miliony korun).

Ředitel NHS Simon Stevens uvedl, že „homeopatie je maximálně placebo a zneužití omezených zdrojů NHS“. Kromě homeopatik hodlá zdravotní služba omezit i další léčiva – například bylinky, přípravky s Omega-3 mastnými kyselinami a další; všechny kvůli nízké účinnosti a příliš vysoké ceně.

Proč měnit zaběhlé?

Homepatie jako státem financovaná léčba byla již řadu let značně kontroverzním tématem – významná britská sdružení jako British Medical Association nebo Vědecká komise Dolní sněmovny upozorňovaly na studie přesvědčivě dokazující, že hemeopatika nejsou účinná jako lék a fungují pouze jako placebo. Nově navrhovaná pravidla přivítali také nezávislí experti. Deník Guardian cituje profesora Edzarda Ernsta z University of Exeter: „Homeopatie je založená na nepravděpodobných předpokladech a důkazy nám říkají, že nefunguje více než placebo efektem. Může naopak způsobit řadu vážných škod, pokud je používaná jako alternativa k efektivní léčbě. Je nejvyšší čas, aby ji NHS přestala financovat a místo toho platila za léčbu, která je vědecky prokázaná.“

3 minuty
Události: Podle odborníků jsou homeopatika jen placebo
Zdroj: ČT24

Negativně se vůči navrhované změně naopak vyjádřila ředitelka British Homeopathic Association Cristal Sumnerová. Podle ní jsou tyto plány „špatné pro již tak napjatý rozpočet HNS a také pro pacienty.“ Varovala před tím, že nová pravidla v důsledku zdraží péči: „Toto doporučení není cenově výhodné, protože pacientům budou více předepisovány dražší konvenční léky namísto homeopatie.“

Homeopatika v České republice

V České republice trh s homeopatickými přípravky roste. Loni bylo na tuzemský trh dodáno 1,83 milionu balení, což je o 11 procent více než v roce 2014. Hodnota dodávek činila 171 milionů korun bez obchodní přirážky a DPH. Ve srovnání s celkovým trhem s léky ale homeopatika tvoří jen desetiny procenta. Vyplývá to z informací od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a lékáren.

Homeopatické přípravky podléhají při vstupu na český trh zjednodušené registraci. „Jsou kontrolovány pouze z hlediska bezpečnosti a kvality, nikoliv účinnosti. Bezpečnost homeopatických přípravků je dána samotnou skutečností, že jsou ředěny v takové míře, že základní léčivou látku v nich není možné detekovat,“ sdělila mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Zatímco v roce 2001 bylo na tuzemský trh dodáno zhruba 1,16 milionu balení za 57 milionů korun, loni už to bylo asi o 660 000 balení více. Hodnota dodávek bez obchodní přirážky a DPH se za tu dobu ztrojnásobila. Samotné dodávky nevypovídají o skutečných prodejích a spotřebě, podle údajů prodejců se ale mohou prodávat desítky tisíc balení měsíčně. Větší prodeje evidují lékárny v zimě v období chřipek. „Pacienti nejčastěji užívají homeopatika na obtíže spojené s běžnými virózami. Dále pak přípravky k řešení bradavic,“ sdělil Aleš Krebs, viceprezident České lékárnické komory. 

Dlouhodobě stoupají i tržby firmě Boiron CZ, která na tuzemský trh dodává produkty svého stoprocentního vlastníka a jednoho z největších výrobců homeopatik, francouzské společnosti Boiron. Vloni činily 171 milionů korun, což je meziroční nárůst asi o 18 milionů korun, tedy o 11,9 procenta. Čistý zisk ale loni meziročně poklesl o 6,9 milionu na 21,9 milionu korun. O pět let dříve měla firma tržby 74,3 milionu a čistý zisk 2,5 milionu korun.
Homeopatika jsou v současnosti dostupná v běžných sítích lékáren nebo v jejich e-shopech. Například největší síť Dr.Max, která má přes 390 z asi 2560 lékáren a patří investiční skupině Penta, nabízí na e-shopu přes 200 těchto léčivých přípravků. „Je to důležitá součást nabídky nikoli kvůli obratu, ale proto, že ji od nás určitý segment pacientů očekává,“ napsal mluvčí sítě Dr.Max Michal Petrov. Podle něj ale homeopatika tvoří jen desetiny procenta z celkového množství prodaných léků bez předpisu i obratu. Například letos v lednu se v síti prodalo 38 306 homeopatických přípravků, což bylo asi 0,6 procenta z obratu či 0,7 procenta z celkového množství prodaných léků bez předpisu.

Zastánci homeopatie uvádějí, že léčba homeopatickými léky může mít pro pacienty stejný přínos jako léčba léky klasickými, ale s menší spotřebou léků s potenciálně nežádoucími účinky. Její odpůrci tvrdí, že úspěchy homeopatie lze nejčastěji přičítat psychologickému působení této metody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury.
před 2 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 17 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 20 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 23 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...