Čeští lékaři stárnou. Už za dva roky to může být vážný problém

České zdravotnictví by se už za dva roky mohlo dostat do vážné situace, kdy mu budou chybět stovky lékařů. Velká část doktorů se totiž začíná dostávat do důchodového věku a mladí je nestíhají nahrazovat. Ministři zdravotnictví a školství vidí řešení ve zvýšení počtu absolventů lékařských fakult o zhruba 20 až 25 procent. Na nedostatek doktorů dlouhodobě upozorňují i lékařské odbory.

Lékaři v Česku jsou staří. Řešit se to mělo už před 15 lety.
Ladislav Lukeš
ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky

V současnosti je situace ve zdravotnictví podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) stabilizovaná. V roce 2015 došlo dokonce k mírnému nárůstu lékařských úvazků. Pokud by se ale nic nezměnilo, už po roce 2018 by se to začalo výrazně projevovat. Velký počet lékařů se totiž začne dostávat do důchodového věku.

„Je alarmující, že u některých specializací dosahuje průměrný věk lékařů 58 let. Příkladem jsou praktičtí lékaři pro děti a dorost,“ upozornil ministr. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Lukeše bude po roce 2020 ve věku nad 60 let třicet jedna procent lékařů. „Další obrázky nebudu promítat, protože je mám až do roku 2050 a mohlo by to být šíření poplašné zprávy,“ řekl na tiskové konferenci.  

Systém je proto podle Němečka potřeba posílit o zhruba 1500 až 2500 nových úvazků: „Lze toho dosáhnout zvýšením produkce absolventů lékařských fakult o zhruba 20 až 25 procent. A to dlouhodobě – až do roku 2035, 2040.“

Valachová: Lékaři do zahraničí hromadně neprchají

„Abychom zajistili kvalitní zdravotní péči do budoucna, chybí nám zhruba 250 až 300 absolventů ročně. Měli bychom na to zareagovat nejpozději od následujícího akademického roku,“ dodala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Zároveň ale poznamenala, že není pravda, že by lékaři hromadně prchali do zahraničí. Každý rok dokončí medicínu asi tisíc absolventů, do ciziny hned po škole odchází zhruba deset procent z nich.

Migrace lékařů
Zdroj: ČT24

Zvýšit průchodnost fakult bude ale podle děkana 1. lékařské fakulty UK v Praze Aleksiho Šeda obtížné. Ne každý navíc medicínu dokončí, počet přijatých studentů tak bude muset být vyšší než 250 až 300. „Učitelé by měli být ti nejlepší lékaři a my je musíme zaplatit,“ řekl v pořadu Hyde park. 

Ministerstvo školství chce situaci řešit prostřednictvím speciálního dotačního programu. Podle Valachové s tím souvisí právě i lepší ohodnocení učitelů na vysokých školách. Na navýšení kapacit lékařských fakult o čtvrtinu by byla potřeba asi miliarda korun. Na takové částce se ale musí shodnout vláda.

Kabinet v pondělí schválil, že doktorům a sestrám zvedne od ledna platy. Měly by růst o deset procent tři roky po sobě. Plánuje také, že od září 2017 zdravotní sestry nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, ale jen střední zdravotnickou školu a rok vyšší odborné školy. 

Odbory varují, že české zdravotnictví je v kritické situaci, kterou je třeba bezodkladně řešit. Poddimenzované personální stavy v nemocnicích vedou k tomu, že doktoři musí ročně odpracovat více než povolený počet přesčasů. Navíc je podle odborů celé zdravotnictví podfinancované.

Zdravotnictví v číslech
Zdroj: ÚZIS

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 18 mminutami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 1 hhodinou

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 8 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 9 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 9 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 10 hhodinami
Načítání...