Vláda přidávala. Veřejné správě čtyři procenta, lékařům deset

Platy ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Příslušné nařízení schválila v pondělí večer vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o tom informoval na Twitteru.

„Od 1. listopadu se zvýší platové tarify zaměstnanců ve veřejných službách a správě o čtyři procenta s výjimkou pedagogických pracovníků a nepedagogických zaměstnanců,“ informovala po zasedání vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD); ve školách dostali přidáno už od nového školního roku.

„Zaměstnancům poskytovatelů zdravotních služeb se navyšují tarify od 1. ledna 2017 o deset procent. Toto navýšení považuji za skvělou správu, protože si zaměstnance a zaměstnankyně ve veřejné sféře chceme udržet,“ dodala ministryně.

Více peněz by tak měli získat zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů, akademie věd, České správy sociálního zabezpečení či zemědělská a potravinářská inspekce. Dále jsou ze státních peněz placeni i zaměstnanci příspěvkových organizací, jako muzeí, galerií, knihoven a některých divadel.

Zvýšení platů přijde státní rozpočet ještě letos na 157,6 milionu korun a příští rok na 946 milionů korun. V sumě není přitom zahrnuto zářijové zvýšení platů učitelů o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta, které si vyžádá na 2,5 miliardy korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) novinářům řekla, že rozhodnutí vlády se týká těch zaměstnanců, kteří spadají pod zákoník práce. Vláda tak ještě samostatně rozhodne o navýšení platů zaměstnanců ve státní službě. „Zvlášť na vládu také půjdou materiály z ministerstva vnitra a ministerstva obrany. Ale ta shoda na tom navýšení je,“ uvedla ministryně.

Zvýšení platů ale vedle státního rozpočtu zatíží i rozpočty obcí a krajů, a to celkově letos a příští rok zhruba necelými dvěma miliardami korun. Obce a kraje totiž financují platy zhruba 151 tisíc státních zaměstnanců. Na zvýšení platů zdravotníků by pak mělo z veřejného zdravotního pojištění putovat 3,2 miliardy korun.

Peníze na uvedená opatření vyčlenila vláda svým rozhodnutím v červenci, kdy schválila přidání peněz na platy o pět procent. Učitelům se zvedly platové tarify o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta, celkově ale objem peněz na odměňování narostl o osm, respektive o pět procent. Podobně státním zaměstnancům vzrostou tarify o čtyři procenta, celková suma na mzdy o pět procent.

Rozdíl mezi celkovým zvýšením objemu peněz na platy a navýšením tarifu je způsoben tím, že část peněz jde do takzvaných nenárokových složek platu. Mezi takové netarifní složky patří například příplatky a odměny.

 

Video Marksová: Od listopadu zvyšujeme tarify, ve zdravotnictví od ledna
video

Marksová: Od listopadu zvyšujeme tarify, ve zdravotnictví od ledna