Lékařské odbory zmírnily formu plánovaných protestů

K odmítání přesčasů nad zákonný limit lékaři v nemocnicích na podzim nepřistoupí. V rámci chystaného „Měsíce pravdy“ místo toho budou plošně zveřejňovat výkazy práce, aby veřejnost o nevyhovující situaci v nemocnicích věděla. Po jednání Lékařského odborového klubu to oznámil jeho předseda Martin Engel.

Česká lékařská komora (ČLK) ve spolupráci se zdravotnickými odbory a PR agenturou připravovala na podzim kampaň, jež měla vrcholit před krajskými volbami a chtěla upozornit na nedostatek lékařů v tuzemských nemocnicích.

Kdyby lékaři nepracovali nad povolených 416 hodin přesčasů ročně (tak jak to činí dosud), neměl by totiž záhy kdo sloužit a nemocnice by byly schopny zajistit zřejmě jen akutní péči. V současnosti totiž lékaři překračují přesčasy i dvaapůlkrát.

Předseda ČLK Milan Kubek opakovaně varoval, že překračování limitu přesčasů by nemocnice nebyly schopny zajistit péči o pacienty a mimo jiné prohlásil, že lékaři už lidem nemohou garantovat ani bezpečnost poskytované péče.

Engel: Dodržování přesčasů by péči zastavilo

Lékařské odbory pak počátkem června na společném jednání se zástupci vlády a zaměstnavatelů představily data o nedostatku lékařů a sester. Téměř tři čtvrtiny dotázaných v odborovém průzkumu odpovědělo, že kvůli nedostatku personálu se nemohou postarat o pacienty tak dobře, jak by chtěli nebo měli.

„Prezentace těchto faktů nepřinesla adekvátní odezvu vlády ani zaměstnavatelů, což považujeme za krajně nezodpovědné,“ řekl Engel, přesto se ale zdá, že podzimní síla zdravotnického protestu zeslábne, protože lékařské odbory od plánovaného dodržování vyměřených přesčasů ustoupili.

„Z provedených předběžných šetření vyplynulo, že striktní dodržování zákoníku práce by způsobilo zastavení péče v českých nemocnicích a mělo by dramatický dopad na pacienty, kteří za současnou situaci nenesou žádnou odpovědnost,“ uvedl Engel.

Podle ministerstva lékařů až tak málo není

Podle letošního průzkumu HealthCare Institute mezi řediteli nemocnic pociťuje nedostatek lékařů 83 procent ředitelů a 81 procent nedostatek sester. Meziročně je to nárůst o deset procent. Obavy o zajištění kvality péče stouply mezi řediteli o 22 procent a její dostupnosti o 17 procent.

Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že v systému tuzemské medicíny pracuje lékařů dost, v přepočtu na počet obyvatel je Česko v horším středu EU. Problém nemocnicím podle ministra Němečka způsobuje právě dodržování zákoníku práce, víc lékařů by potřebovaly také s ohledem na využívání nových technologií.

Mnohem větší problém podle Němečka je se zajištěním sester. Ty odcházejí z nemocničních JIP a směnných provozů nemocnic do ambulancí, kde je práce klidnější. Němeček by chtěl sestry motivovat růstem platů rychlejším, než mají lékaři, a zrušením povinnosti absolvovat vysokou školu.