Gravitační signály, které se šíří podzemím rychlostí světla, by mohly pomoci seismologům konečně získat nástroj, který by dokázal přesně popsat sílu a velikost zemětřesení. Naznačuje to nový výzkum zveřejněný v prestižním časopise Nature.
Gravitační signály urychlí předpovědi silných zemětřesení až o hodiny
Ještě než na měřicí stanice dorazí signály o příchodu klasických seismických vln, objeví se tam informace o drobných změnách v gravitačním poli Země. Ty jsou vyvolány pohyby zemské masy.
„Dobré na tom je, že díky těmto signálům bychom mohli mít včasné informace o magnitudě zemětřesení,“ popsal novou metodu pařížský seismolog Martin Vallée.
Gravitace ve službách vědy
O tom, že existuje mezi silnými otřesy země a změnami gravitačních signálů silné propojení, našli vědci důkaz na příkladu z roku 2011, kdy došlo v Asii k silnému zemětřesní Tohoku, které mělo magnitudu 9,1 a zničilo část Japonska. A právě gravitační signály z těchto otřesů zachytily seismometry v Číně a Severní Koreji. Podle Vallého a jeho týmu se tyto signály projevily jako drobná zrychlení na seismologických přístrojích – došlo k nim celou minutu předtím, než dorazily samotné seismické vlny. Může to hodně pomoci v budoucnu.
„Můžeme se dívat, ještě než dorazí seismické vlny,“ popisuje Vallée, který tento výzkum vedl. „Když nic neuvidíme, můžeme říci, že zemětřesení, které je za jejich vznik zodpovědné, je velké, ale nikoliv obří. Na druhou stranu, pokud je uvidíme, tak se jedná o opravdu obrovské zemětřesení.“
Co to znamená v praxi? Francouzský vědec to popisuje na reálném případu. Kdyby seismologové sledovali takové gravitační změny už v roce 2011, mohli by mnohem dříve konstatovat, jak extrémně silné je zemětřesení Tohoku. Ve skutečnosti trvaly výpočty nečekaně dlouho. Americké Geologické službě trvalo celých 40 minut, než původní odhad síly zemětřesení 7,9 změnili na 8,8, což už bylo výslednému 9,1 mnohem bližší. Japonské službě, která je zodpovědná za seismologické předpovědi, trval přesný odhad síly zemětřesení dokonce 9 hodin.
Každá minuta zachraňuje lidské životy
Přitom právě i drobné rozdíly v magnitudě zemětřesení znamenají obrovské rozdíly v tom, jakou energii tyto otřesy půdy uvolní. A právě v závislosti na tom se liší i škody. Takové informace jsou klíčové zejména pro záchranáře, kteří se musí co nejrychleji rozhodovat, jakou odezvu v daném případě zvolí.
Podle americké geoložky Susan Houghové by mohlo jít o obrovský pokrok: „Pokud by nám gravitační vlny umožnily zkrátit dobu potřebnou k odhadu, o jak silné zemětřesení se jedná, bylo by to opravdu velké,“ uvedla. Není však zatím úplně jasné, jestli je tato metoda použitelná opravdu spolehlivě, bude ještě potřeba několika dalších pozorování gravitačních signálů během silných zemětřesení.