Fyzik chtěl upozornit na hoaxy na sítích, místo hvězdy sdílel klobásu

Francouzský vědec Étienne Klein se musel omluvit za falešnou fotografii hvězdy Proxima Centauri. Na Twitter totiž na konci července umístil místo snímku nejbližší hvězdy od Slunce obrázek plátku španělské klobásy chorizo, čímž chtěl upozornit na bezhlavé sdílení neověřených informací na sociálních sítích. Fotku ale sdílely tisíce lidí.

„Chci se omluvit těm, které můj hoax, jenž nebyl ničím originální, mohl šokovat. Jednoduše jsem chtěl vyzvat k opatrnosti ohledně obrázků, které – zdá se – hovoří samy za sebe,“ napsal ve středu na Twitteru fyzik a filozof vědy.

V závěru minulého týdne Klein na stejnou sociální síť umístil zblízka pořízený snímek plátku choriza na černém pozadí. „Fotka Proxima Centauri, hvězdy nejbližší Slunci,“ napsal v příspěvku a uvedl, že fotografii pořídil vesmírný teleskop Jamese Webba. Ten do vesmíru vyslala americká vesmírná agentura NASA společně s partnery z Evropy a Kanady a v červenci zveřejnila první snímky ze zařízení včetně úchvatné mlhoviny Carina nebo pohledu na kupu galaxií.

„Takové detaily… Každý den odhalujeme nový svět,“ napsal fyzik ke snímku uzeniny.

Rudá barva paprikového choriza a bílé až tmavě červené kousky masa a tuku zmátly řadu lidí, kteří v nich viděli rozžhavenou hvězdu. Příspěvek okomentovaly stovky lidí a tisíce ho sdílely – což je mnohem víc, než Kleinem sdílené opravdové snímky z vesmírného teleskopu.

„Překvapilo mě, jaký to nabralo spád. Myslel jsem si, že si lidé okamžitě všimnou, že jde o falešný obrázek,“ řekl AFP Klein, podle kterého fotografii neironicky sdíleli i novináři velkých francouzských stanic. Fyzik trvá na tom, že nechtěl nikoho zesměšnit; jenom rozšířit povědomí, jak snadné je naletět nepravdivým informacím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
před 13 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 17 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 18 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...