Drony našly vrak „lodi duchů z Pacifiku“. Potopily si ji samy USA

Společnost Ocean Infinity, která se specializuje na podmořský výzkum, objevila vrak slavné „lodi duchů z Pacifiku“ potopené za druhé světové války. Zveřejnila kvalitní záběry lodi ve velmi zachovalém stavu.

Když americké námořnictvo přišlo v srpnu roku 1944 o ponorku USS Harker, vzbudilo to značné vzrušení. Nejen proto, jak slavná a úspěšná loď to byla, ale zejména proto, že ve skupině japonských lodí, které ji poslaly ke dnu, byl americký torpédoborec. Dříve známý jako USS Stewart, teď plující pod japonskou vlajkou jako „Hlídkové plavidlo 102“. Právě tuto obrněnou loď s pohnutým osudem teď znovuobjevili američtí vědci.

Příběh lodi duchů

Když Japonsko v prosinci 1941 zaútočilo na Spojené státy, byl torpédoborec USS Stewart (DD-224) nasazen v Indonésii, kam postupovala japonská vojska. Několikrát se střetl s plavidly japonského námořnictva a v noční bitvě v únoru 1942 dostal zničující zásah do kormidelního prostoru. Poškození nestačilo k jeho potopení, ale ochromilo ho natolik, že skončil v plovoucím doku v Surabaji.

Jenže k místu se stále blížili Japonci, oprava se prodlužovala a Američanům zoufale chyběl čas nutný pro to, aby loď zprovoznili. A tak námořnictvo rozhodlo, že USS Stewart nesmí nepříteli padnout do rukou: posádka odpálila demoliční nálože a také dok byl pod ní potopen. Torpédoborec klesl ke dnu – a to měl být konec jeho příběhu. Jenže nebyl.

USS Stewart
Zdroj: U.S. NAVY

USS Stewart zůstal pod vodou až do února 1943, kdy jej japonské námořnictvo vyzvedlo a umístilo do suchého doku k opravě. Vstoupil pak do japonských služeb jako eskortní loď, přejmenovaný na Hlídkovou loď 102. Nikdy se sama přímo přímo nezapojila do bojů proti svým původním majitelům, ale američtí piloti ji několikrát pozorovali. Definitivně byla „vzkříšená loď“ potvrzena právě po výše popsaném potopení ponorky Harker.

V té době se jí také začalo říkat „loď duchů“. V průběhu války ustupovala spolu s japonskými silami a v dubnu 1945 byla poškozena při bombardování americké armády v korejském Mokpo. Japonské námořnictvo ji převezlo do Kure přímo na japonských ostrovech, kde ji po kapitulaci Japonska našli američtí vojáci.

Torpédoborec tak opět změnil vlajku. Vrátil se pod původním jménem do služby, ale tentokrát už ne na dlouho. Válečné jizvy byly příliš hluboké, takže když se mu pokazil motor, rozhodlo velení amerického námořnictva, že loď bude potopena. Podruhé už v tom Američané byli úspěšnější, takže USS Stewart se odebral na mořské dno v květnu 1946, když se stal cvičným cílem u San Francisca.

Krásně zachovalé plavidlo

Námořnictvo tehdy ale nezaznamenalo přesnou polohu potopení lodi, takže torpédoborec byl na téměř osmdesát let ztracen. Předpokládalo se, že místo vraku se nachází někde v dnešních hranicích národní mořské rezervace Cordell Bank. Russ Matthews, prezident nadace Air/Sea Heritage Foundation, shromáždil všechna dostupná data, včetně vzpomínek pamětníků, ale i fotografií z remorkéru, který válečnou loď odtáhl na místo jejího posledního odpočinku.

Vrak USS Stewart
Zdroj: Ocean Infinity

Díky tomu se podařilo zúžil oblast pátrání na oblast několika desítek čtverečních kilometrů.

Část vraku USS Stewart
Zdroj: Ocean Infinity

Matthews pak oslovil zástupce soukromé společnosti Ocean Infinity, která se specializuje na průzkum mořského dna pomocí podvodních dronů vybavených sonarem. Tři takové stroje na projekt uvolnila: otestovala si v něm schopnost koordinovaného monitorování dna. Expedice nakonec trvala velmi krátce: vrak se totiž podařilo najít během pouhých několika hodin.

Podle prvních snímků, které výzkumníci zveřejnili, je loď ve velmi dobrém stavu a je tedy možný i její další průzkum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 2 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 5 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 6 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 7 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 21 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
včera v 10:00

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025
Načítání...