Digitální lidé dokážou komunikovat stejně jako ti živí. Budou pomáhat s učením i léčbou

V brzké budoucnosti se budou ve službách běžně objevovat digitální lidé, tedy virtuální asistenti vypadající a komunikující jako živí lidé. Tyto aplikace umělé inteligence mají potenciál zásadně změnit nejen sektor služeb, ale také medicínu či školství.

Představte si, že se budete chtít ubytovat v hotelu. U vchodu vás uvítá virtuální asistent – umělá inteligence s lidskou tváří, který s vámi bude schopný komunikovat stejně dobře jako živý člověk.

Virtuální asistent nebude rozumět pouze řeči, ale i podvědomým signálům, které člověk při komunikaci vysílá. Tedy řeči těla, pohybům očních svalů a podobně. Z hlasu pozná, že je člověk nervózní nebo spěchá, naopak podle úsměvu rozezná, že je spokojený. A podle toho bude měnit svou komunikační strategii.

Na rozdíl od člověka ve stejné situaci navíc bude schopný komunikovat s několika klienty současně.

Virtuální asistenti čekají na 5G sítě

Tyto technologie již existují a čekají jen na příchod 5G sítí, aby mohly být nasazeny v provozu. Jednu z nich představila na pražské konferenci Future Port Rachael Rekartová ze společnosti Soul Machines, která virtuální asistenty vyvíjí už několik let. Tyto programy jsou již nyní schopné reagovat na lidskou mimiku a umí konverzovat o řadě obecných i konkrétních témat.

Roboti budou moci v budoucnosti proniknout do odvětví služeb, otevírá se jim také cesta do telemedicíny, tedy dálkového vyšetření pacientů pomocí umělých inteligencí. Pokud bude program vypadat jako živý člověk, bude s ním pacient jednat podobně jako s běžným lékařem.

Tuto možnost už potvrdil experiment s americkými vojáky, kteří trpěli posttraumatickým syndromem (PTSD). V dialozích s umělou inteligencí, která sice vypadala a reagovala jako opravdový člověk, ale úmyslně u ní bylo zdůrazněno několik umělých znaků, byli otevřenější než vůči lidskému psychologovi. Po pokusu zdůrazňovali, že vůči stroji necítili takový pocit viny jako při diskuzi s člověkem a mohli se tedy lépe uvolnit a více se věnovat popisu vlastního problému.

Kde potkat digitálního člověka

Společnost Soul Machines už vyvinula několik robotů tohoto typu, tím zatím nejpokročilejším je Sam, virtuální žena, která navazuje na předchozí asistentku Avu. Ta je využívána pro komunikaci v programu Autodesk. Další virtuální ženou je Yumi, která je tváří japonské kosmetické značky. Jejím klientům má radit, jak si vybírat produkty pro péči o pleť, ale má si s nimi povídat i o obecných kosmetických tipech.

Podle Rachael Rekartové by mohla tato technologie výrazně změnit i vzdělávání. Díky virtuálním učitelům by totiž mohlo vzdělávání na špičkové úrovni v budoucnu proniknout i do těch nejvzdálenějších koutů planety.

Jamie radí v bankovních službách:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 33 mminutami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 17 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 19 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025
Načítání...