Cyberpunk 2077 přináší budoucnost plnou technologií, ale i spoustu vad na kráse

Cyberpunk 2077 byl jednou z nejočekávanějších videoher letošního roku. Jeho přijetí je ale kontroverzní. Vyšel minulý týden a brzy se stal nejrychleji prodávanou počítačovou hrou vůbec. Hráči si ale stěžují na obrovské množství chyb i malou kvalitu na starších konzolích. Akcie vývojáře nyní klesají.

V příběhu z divoké budoucnosti ve své digitální podobě vystupuje také hollywoodský herec Keanu Reeves.

Hra se odehrává ve světě kalifornského města Night City, které dokonale odpovídá všem žánrovým vlastnostem kyberpunku: metropoli vládnou korporace, gangy, extrémní bohatství i zoufalá chudoba. Lidé, kteří v tomto světě žijí, překračují hranice mezi člověkem a strojem, mají nejrůznější kybernetická vylepšení, od chromových očí, umělých rukou, až po hráčsky kontroverzní náhradní pohlavní orgány.

„Většinou je poměrně těžké rozlišit, kdy je ještě člověk a kde už začíná stroj. Ta hra si s těmi tématy hezky hraje – kdy jsme ještě lidé, co je to duše, nakolik záleží na lidském těle a jestli je možné přenést vědomí někam jinam,“ potvrzuje herní novinářka Šárka Tmějová.

3 minuty
Cyberpunk 2077
Zdroj: ČT24

Vyspělá technika ale ještě neznamená dokonalou společnost – spíše naopak. Hlavní hrdina se musí postavit jak kriminálním gangům, tak i zkorumpované policii a všemocným korporacím.

„Musíte tu postavu hrát mnoha různými způsoby, kvůli různým cestám a volbám ve hře. Je to téměř tak, že jeden určitý moment, ve kterém je nějaké rozhodnutí, musíte zahrát třemi odlišnými přístupy. A to bylo zábavné,“ popsal hlavního hrdinu i jeho volby Keanu Reeves.

Obsazování hollywoodských herců je podle Šárky Tmějové trend, který se v posledních letech objevuje ve videohrách celkem často. Například Elliot Page (dříve Ellen Pageová) je hlavní tváří hry Beyond: Two Souls, v řadě her se objevuje už od začátku tisíciletí herec Vin Diesel. „Marketing na tom hodně staví,“ potvrzuje Tmějová.

Slavný herec ale sám o sobě nestačí. V případě Cyberpunku k vysokým očekáváním přispěl také celosvětový úspěch, který polští vývojáři dříve slavili s trilogií her, které byly volným pokračováním knih o Zaklínači. Jejich novou hru si tak ještě před vydáním objednalo osm milionů lidí. Už jenom to podle tvůrců stačilo na zaplacení celého jejího vývoje, který trval osm let.

Cena za úspěch

Prodeje hry jsou sice vynikající, reakce hráčů a v důsledku toho i akciových trhů, ale už tak skvělé nejsou. Hru totiž trápí řada technických problémů – v tomto případě je množství vážných chyb až neobvykle velké.

„Skrývá se v ní obrovské množství grafických či fyzikálních chyb, které se projevují nejen při obyčejném korzování městem, ale také přímo v misích, včetně skriptovaných dialogů a scén obecně, což zabolí o to víc. Jde o procházení postav skrz pevné překážky, mizení vaší výbavy, oblečení či vlasů při pohledu do zrcadla, poblikávání všeho možného, protínající se rozhovory, vypínající se animace, zdivočelá auta a spousta dalšího,“ popisuje ty nejhorší herní novinář Zdeněk Princ.

Kromě chyb Cyberpunk 2077 fanoušky zklamal i svými technickými požadavky. Nejvíce si stěžují majitelé starších generací konzolí, pro které je hra nejen nevzhledná, ale i pomalá; podobné problémy hlásí i majitelé pomalejších počítačů.

Akcie vývojáře, společnosti CD Project Red, proto klesají – za týden spadly přibližně o čtvrtinu. Společnost problémy řeší, vydala už několik „záplat“, které opravují nejvážnější chyby. A současně vydala prohlášení, ve kterém se omlouvá a prosí hráče a fanoušky o trpělivost. „Uvítali bychom, kdybyste nám dali šanci, ale pokud nejste spokojeni se stavem hry na své konzoli a nechcete čekat na aktualizace, můžete zažádat o vrácení peněz za svou kopii hry,“ napsala společnost ve své omluvě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
před 4 hhodinami

Projděte si zprávu o evropském klimatu v mapách

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 8 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
včera v 15:00

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
včera v 12:00

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025
Načítání...