Čtvrtina českých dětí podle vládní zprávy hraje videohry rizikově

Až čtvrtina dětí ve věku jedenáct až patnáct let a patnáct procent dospívajících hraje rizikově počítačové hry, tedy stráví u nich více než čtyři hodiny denně. Sociální sítě užívá rizikově až třicet procent dětí a téměř padesát procent dospívajících. Vyplývá to z vládní Zprávy o digitálních závislostech v České republice 2024.

O víkendech je čas strávený hraním her i čas na sociálních sítích přibližně dvakrát až třikrát delší než během pracovního týdne. Zatímco výskyt rizikového hraní her je dvakrát až třikrát vyšší mezi chlapci a klesá s věkem, výskyt rizikového užívání sociálních sítí je vyšší u dívek a s věkem roste, říká zpráva.

„Do kategorie závislosti na hraní her spadá podle různých screeningových škál odhadem pět až devět procent dětí a pět až třináct procent dospívajících. Do kategorie problematického užívání sociálních sítí spadá pět až třináct procent dětí a až čtyřiatřicet procent studentů ve věku patnáct až šestnáct let,“ uvedla vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.

Rizikové chování

Nadměrné užívání digitálních technologií má podle Chomynové řadu negativních dopadů na jednotlivce i jejich okolí. Děti a dospívající v riziku digitálních závislostí uvádějí dva až šestkrát častěji než jejich vrstevníci zanedbávání volnočasových aktivit, problémy se spánkem nebo jídlem, problémy ve škole nebo dopady na čas trávený s kamarády a rodinou.

Dospělá populace tráví na internetu podle různých studií v běžný pracovní den v průměru 130 až 150 minut a o víkendu 160 až 190 minut denně, a to nejčastěji hraním digitálních her a na sociálních sítích. V kategorii rizika závislosti na internetu a digitálních technologiích se nachází čtyři až šest procent české populace ve věku patnáct a více let a jedno až dvě procenta spadají do kategorie vysokého rizika. Nejvyšší podíl osob v riziku je ve věkové skupině 15 až 24 let. Odhaduje se, že v Česku je přibližně 360 tisíc až 540 tisíc osob v riziku digitálních závislostí. Do kategorie vysokého rizika spadá odhadem 140 tisíc až 180 tisíc osob starších 15 let.

„Rostoucí počet osob v riziku digitálních závislostí představuje výzvu pro systém prevence a léčby závislostí. V oficiálních klasifikacích duševních poruch zatím internetová závislost není zařazena, což komplikuje sledování počtu osob, které se obracejí na léčbu a poradenské služby v souvislosti s nadužíváním digitálních technologií,“ dodala ředitelka odboru protidrogové politiky Úřadu vlády Lucia Kiššová.

V tuzemsku podle ní neexistují léčebné a poradenské služby zaměřené pouze na klienty s problémy spojenými s nadužíváním digitálních technologií. Lidé s těmito problémy mohou využívat sítě adiktologických služeb, které poskytují poradenství a péči všem klientům se závislostní poruchou. Adiktologická prevence zaměřená na děti a mládež zahrnuje předcházení digitálním závislostem a je součástí širšího rámce školské prevence rizikového chování. Na témata nelátkových závislostí, včetně nadužívání digitálních technologií, je ve školách zaměřeno šest procent preventivních programů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
před 9 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 13 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 14 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...