Čtveřice vědců po více než roce opustila zařízení simulující pobyt na Marsu

Čtveřice vědců po více než roce opustila zařízení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které částečně napodobovalo podmínky lidské mise na Marsu. Z modulu Mars Dune Alpha o rozloze 160 metrů čtverečních, jež se nachází v Houstonu, odešli v sobotu odpoledne místního času s neskrývanou radostí, napsala v neděli agentura AFP.

Čtveřice dobrovolníků zahájila pobyt v zařízení 25. června loňského roku, strávili v něm tak 378 dní. Cílem bylo simulovat některé podmínky, které by pravděpodobně zažila lidská posádka mise na Marsu. Vědci se tak mimo jiné zabývali pěstováním zeleniny, údržbou zařízení a prováděli simulace pohybu po povrchu rudé planety. Vědecké analýzy se podle představitele NASA Stevea Koernera zaměřily především na stravu.

Účastníci projektu byli navíc vystaveni specifickým zátěžovým faktorům, jakým byla izolace a „zpomalená komunikace“ se Zemí, informovala NASA.

Účastníci mise Kelly Hastonová, Anca Selariuová, Ross Brockwell a Nathan Jones podle agentury AFP neskrývali radost, že mohou modul opustit a setkat se se svými blízkými. „Já se tu před vámi asi rozbrečím,“ prohlásil Jones, který je v civilním životě lékařem, pár okamžiků předtím, než začal opravdu plakat po setkání s manželkou.

Experimentální modul byl vyroben za použití 3D tisku a obsahoval mimo jiné tělocvičnu nebo místo pro pěstování zeleniny. Podle svých odhadů by NASA mohla vyslat lidskou posádku na Mars v 30. letech tohoto století. Ještě dříve se však chystá znovu vyslat lidi na Měsíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čína hodlá v „ISS na dně oceánu“ hledat náhradu fosilních paliv

Peking posvětil výstavbu první hlubinné stanice v Jihočínském moři. Zařízení pro výzkum ekosystémů na mořském dně by mělo začít fungovat kolem roku 2030 a má mimo jiné hledat „novou ropu“.
před 15 hhodinami

Francie výrazně omezí věčné chemikálie. Další státy se na to chystají

Francie výrazně omezí používání takzvaných věčných chemikálií. Dolní komora parlamentu definitivně schválila přísnější regulaci perfluorovaných a polyfluorovaných látek známých pod zkratkou PFAS. Zákon od začátku příštího roku počítá se zákazem prodeje výrobků obsahujících tyto látky, například kosmetiky či oblečení. Firmy, které věčné chemikálie používají, budou muset platit speciální poplatek.
před 18 hhodinami

Očkování proti chřipce může snížit riziko Alzheimerovy choroby

Očkování proti chřipce může podle odborníků snížit riziko Alzheimerovy choroby nebo kardiovaskulárních nemocí. V Česku ho v minulé sezoně podstoupilo méně než devět procent lidí, mezi seniory necelá čtvrtina. Podle průzkumu ho lidé nejčastěji odmítají z časových důvodů, 13 procent nevěří jeho účinnosti a bezpečnosti. Informace zazněly v diskusi o očkování dospělých, kterou hostilo britské velvyslanectví v Praze. Potvrzuje je celá řada studií.
před 19 hhodinami

Tragédie jako v Hradci jsou výjimečné, neměly by měnit chování, říká psycholog

Chování lidí, kteří se stanou agresory, se dá mnohdy předvídat, říká krizový intervent, psycholog a psychoterapeut Tibor Brečka. Zdůrazňuje, že útok v Hradci Králové patří k „neuvěřitelným výjimkám“, podle kterých není dobré měnit pravidla.
20. 2. 2025
Načítání...