Chybí peníze. Rusko odkládá vypuštění vlastního Hubbleova teleskopu

Vypuštění ruského vesmírného dalekohledu Spektr-UF (ruské verze Hubbleova teleskopu) se kvůli nedostatků peněz nejspíš odloží. Informovala o tom v úterý agentura TASS s odvoláním na zdroj z ruské kosmické agentury Rosskosmos. Nejbližší možný termín vypuštění teleskopu by se tak posunul na rok 2024.

Plány na projekt vesmírného teleskopu Spektr-UF pocházejí z 80. let. Rusko ho chtělo vypustit do vesmíru už v roce 1997.

Ruští vědci chtějí pomocí nového teleskopu zkoumat fyzikální procesy v raném vesmíru, vznik hvězd a vývoj galaxií, atmosféry planet a komety nebo procesy, které vedou k pádu vesmírných objektů do takzvaných černých děr. Termín vypuštění teleskopu ruské úřady už několikrát posunuly, naposledy na rok 2021.

„Navrhují se škrty v rozpočtu projektu a to bez kompenzace nákladů až do roku 2020. To znamená, že naplánovaný termín vypuštění teleskopu (rok 2021) není reálný, nejbližší možný termín by se posunul minimálně na rok 2024,“ řekl spolupracovník agentury.

Vliv na vypuštění teleskopu mají podle zdroje agentury TASS především vleklé schvalování dokumentů, pomalý proces uzavírání smluv Rosskosmosu a dále opožděné platby za již provedené práce. Rosskosmos tak například zatím nezaplatil britské firmě e2v za výrobu součástek teleskopu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci vysvětlili „problém první noci“

Radost z cestování může mnohdy pokazit první noc na novém místě. Člověk se převaluje, má divoké sny, vzbudí ho každé šustnutí a ani druhý den si kvůli nevyspalosti moc neužije. Druhá noc už zpravidla bývá mnohem lepší. Tento fenomén se odborně označuje jeho „problém první noci“. Vědci teď exaktně popsali, v čem spočívá.
10. 3. 2026

Evropské lesy je třeba připravit na kůrovce i další požáry, varuje velký model

Podmínky pro vznik kůrovcových kalamit podobných té z let 2018 až 2022 se v budoucnosti budou opakovat, ukazuje nový model vytvořený s pomocí umělé inteligence. Podíleli se na něm i čeští vědci a předpovídá vývoj v Evropě, včetně Česka. I v nejoptimističtějším scénáři předpokládá výrazný nárůst zasažených lesů.
10. 3. 2026

Brzký nástup jara může přinést problémy, varují fenologové

Letošní časný nástup jara se velmi podobá rekordnímu, který vědci zaznamenali před dvěma lety po historicky nejteplejším únoru. Oznámili to vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Mendelovy univerzity v Brně. Podle nich to prokazuje fakt, že habry obecné u Lanžhota na Břeclavsku vyrašily v pondělí 9. března, což je vyrovnání rekordního termínu z předloňska.
10. 3. 2026

Močovina uvázlá v Hormuzu by ohrozila světové zemědělství

Po uzavření Hormuzského průlivu se rychle zvýšily ceny ropy a zemního plynu, což svět sleduje s obavami. Experti na potravinovou bezpečnost varují před možným zpomalením dodávek močoviny, která se používá jako hnojivo.
9. 3. 2026
Načítání...