Český respirátor získal evropskou certifikaci. Zaujal NATO i americké námořnictvo

Respirátor RP95-M vyvinutý v Česku během koronavirové krize v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pražského ČVUT získal evropskou certifikaci. Podle tvůrců mu to otevře dveře k evropským i světovým trhům. Respirátory z 3D tiskárny vyzkoušelo už i americké námořnictvo nebo NATO, freeware si stáhly instituce ve třiceti zemích.

Respirátor RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT, má nejvyšší míru ochrany a vznikl v rekordním čase. Původní polomaska připravená s pomocí 3D tisku, ale nemůže vznikat sériově. Výzkumníci a firmy proto model upravili pro hromadnou výrobu na vstřikolisech.

„Zpočátku jsme byli tři, pak skupina dvanácti lidí, a když jsme vyvíjeli tu vstřikolisovou variantu, tak nás bylo asi třicet. Byla to trnitá cesta, ale poprali jsme se s tím dobře,“ řekl Alexandr Lazarov z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pražského ČVUT.

Koncem dubna pak polomasky začala vyrábět firma Cardam. Je dceřinou společností České zbrojovky, Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a společnosti Beneš a Lát.

Volné licence používají instituce ve 30 zemích

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že díky volné licenci respirátory používají instituce ve třiceti zemích. Vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimír Mařík uvedl, že ČVUT považovalo za povinnost poskytnout akademickým institucím návod na výrobu v době krize. Masku tak vyzkoušelo NATO i americké námořnictvo.

Parametry dalších vylepšení a „know how“ už mají tvůrci ošetřené tak, aby z toho Česko profitovalo. „Co se týče amerického námořnictva, stáhli si 3D soubory a začali masky tisknout svým vojákům. Ohlasy jsme od nich měli velmi pozitivní. Totéž platí pro NATO, s ním teď jednáme na dodávce vstřikolisové varianty,“ řekl Lazarov.

7 minut
Alexandr Lazarov z CIIRC ČVUT hovoří o vývoji respirátoru
Zdroj: ČT24

Certifikace otevírá cestu na evropské i světové trhy

Lazarov si podle svých slov nedovede představit nic lepšího, co by se jejich produktu mohlo stát. Ocenil také to, že díky tomu vznikl spin off, který přenesl akademické znalosti do průmyslu.

Právě ve spin off firmě Trix Connections Lazarov dohlížel na vývoj modelu pro sériovou výrobu. „Nejtěžší bylo vyladit formu pro masku. Podařilo se to za pět minut dvanáct, abychom stihli certifikační proces podle plánu.“

Firma Cardam už na počátku května předala pět tisíc kusů nového modelu respirátorů ministerstvu zdravotnictví. Podle dohody má dalších 45 tisíc kusů dodat po získání plné certifikace. Mluvčí CZG - Česká zbrojovka Group Eva Svobodová řekla, že firma už předala Správě státních hmotných rezerv další tisícovku, zbytek dodá do dvou měsíců. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 3 hhodinami

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
před 22 hhodinami

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
včera v 11:00

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
včera v 09:20

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
včera v 07:00

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
včera v 06:00

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025
Načítání...