Červenec byl nejteplejší měsíc od roku 1880, potvrdili američtí vědci

Letošní červenec byl na Zemi vůbec nejteplejším měsícem v historii měření, která sahá do roku 1880. Informovali o tom američtí meteorologové, kteří tak potvrdili předchozí zprávu svých evropských kolegů z programu Copernicus.

Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) byl letošní červenec o 0,95 stupně Celsia teplejší, než činí teplotní průměr pro tento měsíc za 20. století. Dosavadní rekordně nejteplejší měsíc, kterým byl červenec 2016, překonal ale jen těsně – o 0,03 stupně Celsia.

Podobné číslo zveřejnili už začátkem srpna evropští vědci z programu Copernicus: teploty byly podle nich letos v červenci v průměru o 0,04 stupně Celsia vyšší než v červenci před třemi lety. Pokud budou pokračovat emise skleníkových plynů, budou padat další rekordy, varoval šéf programu Copernicus Jean-Noël Thépaut.

Teploty v červenci 2019 vůči průměrům
Zdroj: NOAA

S přepisováním tabulek teplotních rekordů se čekalo právě na potvrzení od amerických meteorologů.

Evropští vědci již dříve upozornili, že jiná pracoviště mohou vzhledem k velmi těsnému překonání rekordu dojít k odlišným výsledkům. „Rozdíl je tak malý, že je možné, že ostatní pracoviště, která používají trochu jiné metody, nedojdou ke stejnému závěru,“ uvádí se v prohlášení šéfa programu Copernicus.

Červeně jsou vyznačené průměrné hranice ledu, bíle ty letošní
Zdroj: NOAA

Experti už předem očekávali, že se červenec zařadí k nejteplejším měsícům v novodobé historii, a to zejména kvůli vlnám veder, které zasáhly velkou část Evropy i USA.

Na řadě míst padaly v červenci národní či oblastní rekordy, více než 40 stupňů Celsia naměřili meteorologové i na severu Německa, v Belgii či Nizozemsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
včera v 16:39

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...