BLOG: Náboženství a katastrofy. Díl první: Boží hněv

Povodně, požáry, epidemie, války, přírodní katastrofy – hrůzy, které jsou nevyhnutelnou součástí života všech kultur světa. Někdy projdou téměř bez důsledků, jindy si vyžádají tisíce lidských životů a nechávají po sobě nesmazatelné stopy. Proč však přicházejí, jaký je jejich význam? Ano, věda dokáže měřit zemětřesení, předpovídat povodně i mimořádně účinně bojovat s epidemiemi. Na otázku, jaký mají smysl, si však troufá jedině náboženství. Série, jejíž první díl web ČT24 nyní předkládá, se zabývá některými způsoby, jakými náboženství vykládají katastrofy, neštěstí a lidské utrpení. Její autorkou je religionistka Zuzana Marie Kostićová.

První článek série se zaměřuje na jednu z nejtypičtějších forem výkladu katastrof –⁠ jako trestu.

Mluvíme-li o utrpení jako důsledku hněvu nadpřirozených bytostí, stočí se naše úvahy prakticky ihned k myšlence na boží hněv. Bůh coby aktér trestu však zdaleka nevyčerpává celou paletu možností: kromě boha či bohů jsou v záloze ještě nadpřirozené bytosti, duchové předků nebo posvátných zvířat, svatí a světice, duchové místa (kterým se latinsky říká geniové loci), a tak dále.

V kontextu náboženství, které je zaměřeno primárně na uctívání nadpřirozených bytostí, jsou nečekané katastrofy často vykládány tak, že se některá z těchto bytostí rozhněvala, protože se lidé nechovali tak, jak měli. A k tomu, aby se katastrofa přehnala, je následně třeba rozhněvaného uklidnit a usmířit.

Typickým příkladem, s nímž se v dějinách náboženství zhusta setkáme, je boží hněv vyvolaný zanedbáváním povinností vůči božstvu nebo přímo věrolomností věřících. Nevěrné uctívače může božstvo potrestat různě – nejčastěji se pomstí nebo odepře přízeň, v některých případech však může dokonce odejít a opustit svůj lid.

Osud bezbožného bájného krále

Příkladem boží pomsty je osud bájného řeckého krále Erysichthóna. Ten ve své pýše odmítal přinášet oběti bohům, a dokonce vlastníma rukama skácel posvátný dub zasvěcený bohyni Démétér, čímž zahubil nymfu, která v něm žila. Ta se mu pomstila tím, že mu přičarovala neukojitelný hlad – a bezbožný král nakonec skončil tak, že snědl sám sebe.

Příkladem, kdy uctívaná bytost opustí svůj lid, je pak legenda, která se vypráví v současné Guatemale ve městě Todos Santos Cuchumatán. Během občanské války zabrala skupina vojáků místní kostel a začala jej používat jako věznici. Svatého, jemuž by kostel zasvěcen a který byl zároveň patronem místní komunity, takové znesvěcení velmi rozhněvalo.

Pověst vypráví, že se proměnil v poutníka, vypravil se do nedaleké obce Chimbánu a zde požádal jistou rodinu o nocleh. Když se však rodina ráno vzbudila, našla na místě poutníka dřevěnou sochu světce oblečenou v cuchumatánském rouchu. Odnesli ji tedy do místního kostela. Od té doby se Chimbánu, do té doby chudé vesnici, začalo velmi dařit – a naopak Cuchumatánské stíhal jeden problém za druhým.

Jindy se božstvo rozhněvá proto, že lidé nedodržují své povinnosti nebo přímo propadnou zlu. Nejslavnějším příkladem je tu původně židovský příběh o zkáze Sodomy a Gomory, jejichž obyvatelé zapomněli na Boha a začali se oddávat neřestem. Hospodin už nedokázal dál ignorovat ohavnosti, které se tu děly, a rozhodl se zakročit.

Abrahám se sice za padlá města přimlouval a prosil Boha, aby je ušetřil, najde-li se tu alespoň deset spravedlivých lidí – ukázalo se však, že jediný spravedlivý, který ve městě zbývá, je Abrahámům synovec Lot a jeho rodina. Těm tak bylo dovoleno spěšně odejít, a jakmile byli bezpečně z dosahu, sežehl Hospodin obě města plamenem.

Katastrofa jako důsledek lidského provinění

Podobné důvody se skrývají za zánikem Atlantidy v mýtu, který o tomto bájném kontinentu vypráví. Jeho verze, která se objevuje v díle theosofky Heleny Petrovny Blavatské a která založila jeho současnou podobu, vypráví o úpadku moci a duchovním rozkladu. Původně moudří atlantští vládci postupně propadli černé magii a v důsledku zvěrstev, která prováděli, se nádherný, kdysi dokonalý kontinent začal postupně potápět.

  • Autorka je religionistka a mayistka. 

V této perspektivě je katastrofa především důsledkem lidského provinění; naopak náprava, je-li ještě možná, se děje skrz pokoru, pokání a návrat k náležitému chování. Kdybychom se pak chtěli podívat, jak se koncept trestu projevuje v kontextu současné pandemie koronaviru, mohli bychom hledat zejména v ultrakonzervativních formách tradičních monotheistických náboženství.

Terčem kritiky je tu typicky sekularizace, odpadání od víry a tolerance k sexuálním a genderovým menšinám, zvláště k homosexuálům. Kýženou formu nápravy pak představuje návrat k tradičním zvyklostem a zejména obnovení „tradiční rodiny“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 1 hhodinou

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 2 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...