BLOG: Náboženství a katastrofy. Díl druhý: Čarodějnictví

Minulý díl série ukázal interpretaci katastrof a neblahých událostí jako trestu za lidská provinění nebo zanedbávání povinností. Tentokrát se religionistka Zuzana Marie Kostićová zaměřila na případy, kdy se zlé události vykládají prizmatem čarodějnictví a černé magie.

V současné fantastické literatuře, filmu a počítačových hrách je magie obvykle prezentována jako něco neutrálního, co lze využít pozitivně i negativně a co samo o sobě není nijak odsouzeníhodné. Zvláště židokřesťanská tradice však rozumí magii jako něčemu bezbožnému, co je využíváno především k páchání zla – a toto pojetí najdeme i v mnoha dalších kulturách.

Magie či čarodějnictví je v tomto pojetí chápáno nikoli jako schopnost pracovat s nadpřirozenými schopnostmi člověka, ale přímo jako schopnost působit zlo. Pozitivnější formy nadpřirozených schopností jsou pak typicky reflektovány nikoli jako „magie“, ale jako božská moc nebo projevy svatosti.

Myšlenka zlé vůle, čarodějnictví a neblahého působení zlovolných lidí je poměrně hojná mezi kulturami po celém světě. V Evropě ji dobře známe ze středověkých a raně novověkých honů na čarodějnice, kdy se dokonce trestalo a upalovalo – už méně lidí však ví, že je poměrně typická i pro Latinskou Ameriku, Indii nebo subsaharskou Afriku.

Několik rovin

Existuje přitom několik rovin, na nichž je možné chápat neblahé události jako důsledek čarodějnictví.

První z nich je myšlenka přímého zavinění, kdy se čaroděj osobně a záměrně postaral, aby se stalo něco zlého. Sem patří například folklórní koncept uřknutí nebo uhranutí, ale i esoterní koncept kletby či prokletí. Současné verze těchto prastarých konceptů dodnes najdeme například v lidové kultuře Balkánu.

Zatímco evropské koncepty počítají s tím, že čarodějnice konají své skutky zcela záměrně, africké čarodějnictví věří, že zlá síla přítomná v čarodějově těle může působit i zcela nevědomky. Působení zlých čarodějnic a čarodějů může být namířeno proti jednotlivci, ale je-li dostatečně silné, může přivodit neštěstí i celému kmeni nebo státu.

  • Autorka je religionistka a mayistka. 

Čarodějnictví je v Africe chápáno jako něco mimořádně zlého a podezřelí z čarodějnictví jsou napadáni či přímo lynčováni. Existují dokonce i specializovaná bratrstva, která se zaměřují na jejich vyhledávání a zneškodňování.

Zlé události, neštěstí a katastrofy jsou proto v subsaharské Africe zhusta vykládány jako důsledek čarodějnictví – a není divu, že je tak někdy chápána i koronavirová epidemie.

Ghanská společnost AFAW, která se zabývá ochranou obviněných z čarodějnictví, vydala nedávno prohlášení, kde prosí své spoluobčany, aby nepodléhali tendenci vinit z pandemie čarodějnice. Společnost speciálně upozorňuje, aby se lidé nepokoušeli čarodějnice vyhledávat a trestat. Africké příklady interpretují katastrofu jako přímé zavinění, ať už záměrné, nebo nezáměrné.

Krutá smrt měla očistit i duši hříšníka

Existují však i jiná chápání nebezpečnosti čarodějnictví, zejména to, podle něhož samotná existence čarodějnic vyvolá boží hněv a přivolá trest na celou společnost. Takto vypadalo například středověké evropské pojetí čarodějnictví. Praktikování magie v něm bylo hříchem samo o sobě, ať už směřovalo k jakémukoli cíli, a jak jsme viděli v minulém díle u Sodomy a Gomory, Boha takovýto hrozný hřích nesmírně hněval.

Přítomnost hříšníků, zločinců a čarodějnic byla proto považována za nebezpečnou, protože přivolávala boží hněv na celou společnost. Utrpení, které přivodily epidemie nebo války, se proto vykládaly mimo jiné jako důsledek čarodějnictví a vyhledávání a upalování čarodějnic mělo za cíl zbavit se hříšníků a upokojit boží hněv.

Věřilo se zároveň, že krutá smrt v plamenech očišťuje nejen společnost, ale i čarodějnici samotnou, přesněji řečeno její černou duši. Ta by za normálních okolností automaticky propadla peklu – oheň však spálí její hříchy, očistí ji a umožní jí dosáhnout lepšího posmrtného osudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 17 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 18 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...