Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.

Tým vědců z univerzity v Sydney zveřejnil první recenzovanou studii popisující ničivé bělení korálů, ke kterému došlo na počátku roku 2024 na jižním pobřeží australského Velkého bariérového útesu. Zkoumali zdravotní stav 462 kolonií korálů na výzkumné stanici na ostrově One Tree Island po dobu 161 dní.

Bělení korálů znamená, že symbiotické mikroskopické řasy žijící uvnitř nich umírají vlivem změn v oceánu – zejména kvůli teplejší vodě. Řasy poskytují korálům energii, takže když zmizí, koráli mnohdy přijdou nejen o barvu, ale také o život. Není to pro ně nutně smrtící, ale podle této studie je smrt následkem vyblednutí až příliš častá.

Výsledky ukázaly, že 66 procent kolonií vybledlo do února 2024 a 80 procent do dubna. Do července pak odumřelo 44 procent vybělených kolonií, přičemž u některých rodů korálů, jako je Acropora, byla zaznamenána dokonce až 95procentní úmrtnost.

  • V češtině se používá podoba slov koráli i korály. Zatímco výraz koráli označuje živé organismy, pojem korály popisuje jejich kamenné schránky. První je tedy životné („koráli umřeli“), druhé neživotné („korály jsou poškozené“).

„Naše výsledky zdůrazňují naléhavou potřebu přijmout opatření na ochranu korálových útesů, které jsou nejen centrem biologické rozmanitosti, ale mají také zásadní význam pro potravinovou bezpečnost a ochranu pobřeží. Jižní Velký bariérový útes nebyl navzdory svému chráněnému statusu imunní vůči extrémnímu tepelnému stresu, který vyvolal toto katastrofální bělení,“ uvádí vědci.

Výzkum také ukázal, jak složitá je souhra mezi tepelným stresem, vznikem onemocnění a úmrtností korálů. Zejména u korálů rodu Goniopora se objevila při bělení takzvaná nemoc černých pásů (black band disease, pozn. red.), která přispěla k vysoké míře úmrtnosti. Studie zdůrazňuje, že rychlý nástup bělení a onemocnění u korálů, dříve považovaných za odolné, představuje významnou výzvu pro předpovídání budoucího složení ekosystémů korálových útesů v oteplujícím se světě.

Hledá se řešení

„Tento výzkum je varovným signálem pro politiky a ochránce přírody,“ doplňují autoři. „Odolnost korálových útesů teď čelí větším výzvám než kdy předtím a my musíme najít strategie, které zvýší jejich schopnost odolávat klimatickým změnám. Tyto nové výzkumy jen podtrhují potřebu okamžitých a účinných zásahů do řízení, které by tyto ekosystémy ochránily.“

Důsledky tohoto výzkumu jdou nad rámec ekologie a ochrany přírody. Vzhledem k tomu, že Velký bariérový útes čelí rostoucím hrozbám způsobeným změnou klimatu, studie vyzývá ke společnému přístupu k ochraně, který by zahrnoval místní komunity, vědce i politiky.

Spolupracovnice vzdělávacího programu Sydney Horizon a spoluautorka studie Shawna Foová dodala: „Vidět dopady na útes, který se dosud masovému blednutí většinou vyhýbal, je strašné. Závažnost situace podtrhuje vysoká míra úmrtnosti a onemocnění, zejména v tak odlehlé a nedotčené oblasti.“ Přestože vysoce chráněný status útesu nemusel podle ní zabránit účinkům vlny veder, jeho role při usnadnění obnovy ale prý bude klíčová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 3 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 5 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 18 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40

Studii o údajné souvislosti mezi očkováním a autismem má vést muž označovaný za antivaxera

Přestože byla souvislost mezi očkováním dětí a autismem mnohokrát vyvrácena, rozhodla se vláda prezidenta USA Donalda Trumpa ještě jednou tento fenomén prozkoumat. Americká média teď informují o muži, který má kontroverzní výzkum vést.
27. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025
Načítání...