Archeologové v jižním Egyptě odhalili sochu sfingy. Je maličká

Archeologové v jižním Egyptě objevili sochu sfingy z římské doby. Informovala o tom agentura AP. Káhira doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch, který je pro Egypt důležitým zdrojem příjmů.

Podle egyptského ministerstva památek byla socha nalezena v chrámovém komplexu v Dandaře v provincii Kená, asi 450 kilometrů jižně od hlavního města Káhiry.

Archeologové se domnívají, že usmívající se tvář sfingy má znázorňovat císaře Claudia, který v letech 41 až 54 našeho letopočtu rozšířil nadvládu Říma v severní Africe. Socha je ovšem výrazně menší než slavná dvacet metrů vysoká Velká sfinga v pyramidovém komplexu v Gíze. Měří jen několik desítek centimetrů.

Na místě, kde se nacházejí zbytky svatyně, byla také nalezena kamenná deska z římské doby s hieroglyfickým a démotickým písmem. Archeologové budou objev dále zkoumat a doufají, že jim to pomůže dozvědět se o soše více. Vápencová svatyně podle egyptských památkářů obsahuje také nepálené cihly z byzantského období.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 7 mminutami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 1 hhodinou

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 2 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 4 hhodinami
Načítání...