Archeologové objevili v Mexiku první dochovanou kánoi z doby říše Mayů

Archeologové objevili při vykopávkách v Mexiku přes tisíc let starou kánoi vyrobenou příslušníky mayské civilizace. Dřevěná loď dlouhá asi 1,6 metru se našla poblíž pozůstatků chrámového města Chichén Itzá na poloostrově Yucatán, a právě proto se zachovala prakticky nedotčená. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle archeologů jde o první nález kompletní lodě z doby mayské říše a podle nich se dá předběžně datovat zhruba do let 830 až 950 našeho letopočtu, kdy byla říše těsně před rozpadem. Další detaily o době vzniku, technologii výroby a použitém dřevě by měla přinést analýza, na níž se budou podílet rovněž odborníci z pařížské univerzity Sorbonna.

Kánoe byla nalezena v zatopeném závrtu krasového původu, tedy v takzvané cenotě. V těchto místech se shromažďuje podzemní sladká voda vytvářející více či méně hlubokou nádrž – mnohdy byla považována za spojnice mezi světem živých a mrtvých. Mexický národní archeologický ústav (INAH) odhadl, že kánoe se používala buď pro přepravu vody z cenoty, nebo pro uchování či převoz obětin.

Archeologové pracují na průzkumech v oblasti nové železniční trati, která má na poloostrově Yucatán spojit významné mayské památky s letoviskem Cancún a přitáhnout tak na jih Mexika více turistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
15. 5. 2025

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
15. 5. 2025

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
15. 5. 2025

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...