Biden ujistil Trumpa o poklidném předání moci

Projev amerického prezidenta Bidena po volbách v USA (zdroj: ČT24)

Americký prezident Joe Biden ujistil Donalda Trumpa, který se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu, o poklidném a spořádaném předání moci. Trump se stal vítězem letošních prezidentských voleb. „Přijímáme volbu, kterou země učinila. Nemůžete milovat svou zemi, jen když zvítězíte,“ prohlásil Biden.

„Včera jsem mluvil se zvoleným prezidentem Trumpem, abych mu poblahopřál k vítězství. Ujistil jsem ho, že nařizuji celé své administrativě, aby spolupracovala s jeho týmem a zajistila poklidné a spořádané přechodné období,“ uvedl ve čtvrtek prezident v krátkém projevu na zahradě Bílého domu.

Podle zvyklostí amerického politického systému nastupující prezident převezme své pravomoci složením slibu před Kongresem. V Trumpově případě vychází datum této události na 20. ledna 2025.

Biden se také snažil uklidnit voliče demokratů, poznamenal zahraniční zpravodaj ČT Martin Řezníček. „Mluvil o kroku zpět. Možná je to trochu víc než krok zpět. Tohle je samozřejmě obrovská prohra, kterou demokraté utrpěli,“ dodal.

Biden v projevu zmínil i úspěchy své administrativy, které se podle něj projeví až po delší době. Řezníček v této souvislosti poukázal na zákon o infrastruktuře a zákon proti inflaci.

Amerikanista Jakub Lepš a zpravodaj ČT Martin Řezníček k projevu Joea Bidena (zdroj: ČT24)

Americký politický systém

Amerikanista Jakub Lepš (TOP 09) označil Bidenův projev za „překvapivě nepřekvapivý“, protože zahrnoval očekávané poděkování a oznámení, že dojde k mírumilovnému předání moci, které podle něj v roce 2020 chybělo.

„Je jedno, jak je někdo zklamaný nebo smutný z toho, jak volby dopadly. To je demokracie,“ popsal odborník prezidentovu argumentační linku.

Podle Bidena je americký politický systém férový, transparentní a lze mu věřit, i když prohrajete. Demokratická kandidátka Kamala Harrisová podle Bidena předvedla v předvolební kampani dobrý výkon.

Příčiny porážky

Po porážce Harrisové ve volbách začínají demokraté pátrat po příčinách neúspěchu. Někteří ho připisují prezidentu Bidenovi, další ho vidí ve způsobu vedení prezidentské kampaně, jiní zase v přístupu strany k některým tématům, jako je například migrace.

„Rozhovory s více než desítkou volebních poradců, stratégů, zvolených úředníků a demokratů z klíčových států ukázaly, že stranu pohltil vztek, smutek, ukazování prstem a sebereflexe,“ napsal server NBC.

Podle něj jsou mnozí demokraté přesvědčeni, že se jejich strana vzdálila své někdejší identitě ochránce slabších a na místo toho zastupuje především zájmy stranických elit.