Záchranné akce po zemětřesení v čínském S’-čchuanu komplikují covidové lockdowny

8 minut
Horizont ČT24: Zemětřesení a covid v S'-čchuanu
Zdroj: ČT24

Záchranáři na jihozápadě Číny stále zápasí o životy těch, které zasypalo pondělní zemětřesení. Úřady dosud napočítaly čtyřiasedmdesát mrtvých, desítky lidí se pohřešují. Navzdory druhotným otřesům pokračují úřady v nařízené uzávěře, která má zabránit šíření koronaviru. Čína zažívá největší vlnu covidu od začátku pandemie. Lockdown platí pro třiatřicet měst a pětašedesát milionů lidí.

Záchranáři vedou zápas s časem a s živly. Slaňují řeku, aby se dostali do zasypaných vesnic. V terénu se mohou pohybovat jen pěšky, sesuvy půdy zničily cesty. „Zvažujeme použití vrtulníků k evakuaci zraněných. Problém je v tom, že hora je strmá a je téměř nemožné přistát. Pracujeme na tom,“ popisuje situaci náčelník záchranného týmu Čao Feng.

Zemětřesení mělo epicentrum v turistické oblasti dvě stě kilometrů od hlavního města S'-čchuanu Čcheng-tu. Mnoho místních žije z cestovního ruchu. Mají půdu, ale žádný majetek, a tak vyslyšeli pobízení úřadů, napůjčovali si peníze a narychlo postavili rodinné penziony a restaurace – nekvalitně a bez odborného dozoru.

Tisíce lidí pak zasypaly trosky domů. Bezpečnostní složky pouštějí na místo jen státní televizi.

Domy se chvějí i s obyvateli

„Zřítil se mi celý dům. Už tam nemůžeme bydlet. I naše dva televizory jsou zničené. Nemohla jsem ani jít dovnitř a zkontrolovat ledničku nebo mrazák,“ říká obyvatelka zasypané vesnice v S'-čchuanu Čchen Čchüan-siou. „Dovolal jsem se rodině a zdají se být v pořádku. Naše domy se ale zřítily. Sám jsem se domů nedostal, protože z hor se valily kameny,“ říká další z obyvatel Wang Po.

Úřady v hlavním městě Čcheng-tu pokračují v nařízeném lockdownu, přestože budovy se chvějí kvůli následným otřesům. Na sociálních sítích se šíří video, na němž se obyvatelé dohadují s personálem, který jim brání uchýlit se do bezpečí. 

Zemětřesení jsou ve vnitrozemské provincii S'-čchuan častá, zejména v horách v tektonicky aktivní oblasti podél Tibetské náhorní plošiny. Dosud největší o síle osmi stupňů Richterovy škály bylo v roce 2008, kdy zemřelo skoro sedmdesát tisíc lidí.

Analytik Filip Šebok z Asociace pro mezinárodní otázky ve středečním Horizontu ČT24 zmínil, že záběry z míst ukazují absurditu současné situace, kdy se politika nulového covidu stala absolutním axiomem čínské politiky, který stojí nad všemi ostatními ohledy. „Podobně absurdní případy jako teď v S'-čchuanu jsme viděli za poslední roky po celé Číně. Pramení z toho, že různé složky systému cítí obrovský tlak shora, aby udržely situaci pod kontrolou. Proto jdou často i za hranice toho, co je nutné a co vyžadují centrální úřady v Pekingu. Je tu vidět i jistou neschopnost flexibility aparátu, pro které se stávají protipandemická opatření určitou logikou jejich fungování a vlastně operují z nějaké setrvačnosti,“ vysvětlil Šebok. 

Množící se počty podobných incidentů, kdy lidé protestují proti chování státních složek, podle něj nejsou náhodou. „Viděli jsme to v Šanghaji před pár měsíci, viděli jsme to v Šen-čenu a i jinde po Číně, že nálada se celkově zhoršuje. Samozřejmě nemáme úplně kvalitní data, která by nám přesně ukázala jestli a jak důvěra obyvatelstva vůči politice Pekingu klesá. Myslím si však, že se dá objektivně říci, že oproti roku 2020, kdy Čína působila, že její politika je efektivní, teď po pár letech logika pokračování této politiky není tak jasná, takže i nespokojenost obyvatelstva určitě roste.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 11 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 6 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 10 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...