Vojenské převraty v Africe postihly především bývalé francouzské kolonie

7 minut
Horizont ČT24: Situace v subsaharské Africe
Zdroj: ČT24

Vojenský převrat v Gabonu je po Nigeru nebo Burkina Fasu další v řadě. Vyvolává tak otázky, co způsobuje nestabilitu režimů v subsaharské Africe. V posledních třiatřiceti letech se tam odehrálo sedmadvacet pokusů o puč. Naprostou většinu z nich zažily bývalé francouzské kolonie. Ty se od získání nezávislosti nedokázaly zbavit ozbrojených skupin ani vymanit z chudoby. Kritiku za to sklízí i francouzské firmy a armáda.

Pro Gabon je to největší zlom od vyhlášení nezávislosti. Pro západní Afriku až příliš povědomá situace. Civilní prezident ztratil podporu armády i mnoha obyvatel. Ti teď vítají vojáky jako osvoboditele.

„Je to osvobození celé země. Je to něco, o čem jsem snil,“ řekl obyvatel hlavního města Libreville Max Beni.

Převrat ale neslaví Francie, pod jejíž vládu Gabon dříve spadal. Požaduje uznání výsledků posledních voleb, které už potřetí v řadě vyhrál prezident Ali Bongo. A to i přesto, že podle šéfa evropské diplomacie byly plné nesrovnalostí a opozice si stěžovala na nedostatek svých volebních lístků.

„Francie odsuzuje vojenský státní převrat, který se odehrává v Gabonu. Vývoj situace budeme pozorně sledovat,“ sdělil mluvčí francouzské vlády Olivier Véran. Paříž si udržela vliv ve svých bývalých koloniích i po vzniku nových států, hlavně prostřednictvím vládnoucích elit. V některých zemích donedávna působily nebo stále působí francouzské jednotky.

Převraty v bývalých francouzských koloniích

Největší manganový důl v Gabonu provozují Francouzi. Jiné francouzské podniky dobývají uran, ropu a další suroviny v Nigeru, Burkina Fasu nebo Súdánu. Právě těmito státy v posledních letech otřásly puče. Mnoho tamních obyvatel vinilo Paříž, že z Afriky vytěžila příliš velké bohatství.

„Určitě vliv Francie jako bývalé koloniální mocnosti je zřejmě tím hlavním pojítkem. Došlo k takzvanému dominovému efektu, kdy se tyto problémy přesunuly z jedné země do další. Protifrancouzské nálady dlouhodobě rostou v těchto zemích, je to spojeno i se sílící propagandou, především z ruské strany,“ řekl afrikanista Jakub Zbýtovský z Univerzity Hradec Králové.

Podle něj dopady afrických pučů pro Evropu „nebudou tak vážné, jak si můžeme představovat“. Nicméně Francie ztrácí svůj vliv v Africe a to ji může poškodit na mezinárodní politické scéně, dodal.

Situace v Nigeru

„Francie si musí uvědomit, že koloniální éra už pominula. Teď jsme v jednadvacátém století a Francie se musí naučit respektovat naše myšlení,“ řekl podporovatel puče v Nigeru Moussa Stable.

Armáda tam svrhla demokraticky zvoleného prezidenta. Někteří obyvatelé se po převratu dobrovolně hlásili do zbraně, protože se obávali vojenské intervence Francie a západoafrických států.

„Informace, které máme k dispozici, naznačují, že se síly cizí moci připravují k útoku na Niger a jeho obyvatele,“ prohlásil mluvčí nigerských ozbrojených sil Amadou Abdramane po převratu.

Boj proti džihádistům

Posledních několik převratů se odehrálo v zemích, kde francouzští a jiní západní vojáci pomáhali v boji proti islamistickým skupinám. Když útoky džihádistů neustaly, tak hněv místních dopadl na dosavadní vládce i na Francouze.

„Ano, Francie byla naším spojencem, který nám měl pomáhat bojovat s terorismem. Ale protože se od roku 2016 nic nezměnilo, myslíme si, že si Francie nezaslouží naši důvěru,“ míní účastník protifrancouzského protestu v Burkina Fasu Lassane Sawadogo.

Západní země, včetně Francie, jsou v subsaharské Africe kritizovanější než dřív, přestože se z oblasti stahují. Uvolněné místo může zaplnit Čína nebo Rusko. To v Africe nemá pověst koloniální ani imperiální země – navzdory jeho probíhající invazi na Ukrajině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 43 mminutami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 2 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 2 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...