Vojáci USA by bránili Tchaj-wan v případě jeho napadení Čínou, prohlásil americký prezident

Americké síly by bránily Tchaj-wan, pokud by ho napadla Čína, potvrdil americký prezident Joe Biden v rozhovoru se stanicí CBS. Ve stejném duchu se vyjádřil už v květnu, jeho nynější výrok je ale podle agentury Reuters ještě jasnější. Peking výroky šéfa Bílého domu odsoudil a podal proti nim oficiální protest.

Biden odpověděl kladně na otázku moderátora pořadu 60 Minutes, zda by americké síly bránily Tchaj-wan. „Ano, pokud by došlo k bezprecedentnímu útoku,“ řekl v rozhovoru, který televize odvysílala v neděli místního času.

Kladně reagoval také na upřesňující dotaz, zda tím myslí, že na rozdíl od americké reakce na ruskou invazi na Ukrajinu by se na obraně Tchaj-wanu v případě jeho napadení podíleli přímo americké síly a američtí vojáci.

Biden v rozhovoru znovu vykročil z rámce dlouhodobě prezentovaného amerického postoje k Tchaj-wanu, podotkla agentura Reuters. Mluvčí Bílého domu, kterého agentura požádala o komentář, sdělil, že americká politika ohledně Tchaj-wanu se nezměnila. USA dlouhodobě uplatňovaly politiku strategické nejednoznačnosti, kdy odmítaly sdělit, zda by na útok na Tchaj-wan zareagovaly vojensky. Důvodem byla snaha současně odradit komunistickou vládu od případné invaze i bránit formálnímu vyhlášení tchajwanské nezávislosti.

Když byl ale v květnu Biden na tiskové konferenci v Tokiu dotázán, zda by chtěl vojenské zapojení USA do obrany ostrova, odpověděl: „Ano, to je závazek, který jsme učinili.“

Peking podal protest

Čínské ministerstvo zahraničí nejnovější Bidenovy výroky odsoudilo a podalo proti nim oficiální protest. „Čína si vyhrazuje právo přijmout veškerá potřebná opatření v reakci na aktivity, které zemi rozdělují,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning. „Chceme učinit maximum pro mírové sjednocení. Zároveň ale nebudeme tolerovat žádné aktivity směřující k odtržení (Tchaj-wanu),“ řekla.

Mluvčí rovněž vyzvala Washington, aby nevysílal „špatné signály“ tchajwanským separatistickým silám, které žádají nezávislost Tchaj-wanu, a aby nepoškozoval čínsko-americké vztahy. „Existuje jen jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí,“ zdůraznila mluvčí.

Biden: USA uznávají politiku jedné Číny

V nejnovějším rozhovoru americký prezident ale zároveň zopakoval, že USA nepodporují tchajwanskou nezávislost a uznávají politiku jedné Číny. Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy neoficiální styky.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Načítání...