Vietnamský soud potvrdil magnátce trest smrti za obří podvod. Ta bojuje o čas

Události: Trest smrti pro realitní magnátku (zdroj: ČT24)

Vietnamský odvolací soud potvrdil trest smrti pro realitní magnátku Truong My Lan, a to za podíl na bankovním podvodu za 12,46 miliardy dolarů (299 miliard korun). Informují o tom tiskové agentury, podle nichž jde o největší zaznamenaný finanční podvod v historii této země. Žena může svůj trest zmírnit na doživotní vězení, když splatí 75 procent zpronevěřených prostředků. Nyní tak bojuje o čas.

Soud v jihovietnamském Ho Či Minově Městě zamítl odvolání šéfky developerské společnosti Van Thinh Phat Holdings Group (VTP) proti dubnovému verdiktu. Tehdy jí prvoinstanční soud vyměřil absolutní trest za zpronevěru, úplatkářství a porušení bankovních pravidel.

Magnátka podle agentur AFP a Reuters prostřednictvím desítek zástupců fakticky ovládala banku Saigon Commercial Bank (SCB), z níž společně se svými komplici odčerpala zmíněnou sumu, což podle AP činí téměř tři procenta HDP země za rok 2022. Značné částky si Lan podle vyšetřovatelů přivlastnila tím, že sjednávala půjčky fiktivním společnostem. Usvědčena byla také z uplácení vládních úředníků, kteří za peníze umožňovali její aktivity.

Podle BBC jde o raritní rozsudek – je jednou z mála žen ve Vietnamu, které byly odsouzeny k trestu smrti za zločin bílých límečků. Osmašedesátiletá žena může svůj trest ještě zmírnit. Podle vietnamských zákonů jí může být zmírněn trest na doživotí v případě, že dokáže splatit 75 procent zpronevěřených peněz – tedy devět miliard dolarů (zhruba 216 miliard korun). Může také požádat prezidenta o amnestii.

Proces je mimořádný i publicitou, které se mu ve Vietnamu dostává. V zemi, kterou přísně kontroluje komunistická vláda, se přešlapy vlivných lidí dříve buď zametaly pod koberec, nebo řešily převážně v tichosti. Proces je nutné vnímat v kontextu protikorupční vládní doktríny přezdívané Hořící pec, kterou nastartoval v červenci zesnulý generální tajemník komunistické strany Vietnamu Nguyen Phu Trong.

Odsouzeno spolu s magnátkou bylo dalších 85 obžalovaných, přičemž čtyři z nich dostali doživotní trest, ostatní – včetně jejího manžela a neteře – dostali tresty odnětí svobody v rozmezí od tří do dvaceti let podmíněně.

Podle BBC vietnamská státní banka vynaložila miliardy dolarů na finanční injekci Saigon Commercial Bank, aby zabránila bankovní panice. Prokurátoři argumentovali tím, že její zločiny byly „obrovské a bezprecedentní“ a nedávají důvod ke shovívavosti.

Závod s časem

Během soudních slyšení byla Truong My Lan podle BBC vzdorovitá, ale při slyšení k jejímu odvolání proti rozsudku působila zkroušeně. Řekla, že se stydí za to, že byla přítěží pro stát, a její jedinou myšlenkou je splatit to, co zpronevěřila. „Cítím bolest kvůli plýtvání národními zdroji,“ citovala ji minulý týden státní média. Její právníci uvedli, že se velmi snažila, aby sehnala potřebných devět miliard dolarů.

AP uvedla, že žena částku podle právníků splatila, ale soud s tím nesouhlasil. „S některými zabavenými nemovitostmi byly právní problémy a orgány činné v trestním řízení nemohly posoudit jejich hodnotu,“ uvedl VN Express.

Zpeněžení jejího majetku tedy podle BBC není tak jednoduché. Žena vlastní sice luxusní nemovitosti v Ho Či Minově Městě, další její majetek ale má podobu akcií nebo podílů v jiných podnicích či nemovitostních projektech. Celkem stát identifikoval více než tisíc různých aktiv spojených s podvodem a úřady je zmrazily. Podle informací BBC se magnátka obrátila také na své přátele, aby pro ni potřebné peníze získali.

Její právníci žádali soudce o shovívavost. Zmínili, že dokud je odsouzena k trestu smrti, bude pro ni těžké vyjednat nejlepší cenu za prodej jejího majetku a investic. Bylo by podle nich lepší, kdyby byla odsouzena na doživotí. „Celková hodnota jejího majetku ve skutečnosti převyšuje požadovanou částku odškodnění,“ řekl BBC právník Nguyen Huy Thiep ještě předtím, než soud zamítl její odvolání.

„Jejich prodej však vyžaduje čas a úsilí, protože většinou jde o nemovitosti a zbavení se jich vyžaduje čas,“ podotkl právník s tím, že žena doufá, že jí soud vytvoří co nejpříznivější podmínky pro další vyplácení odškodnění. Podle BBC ale málokdo očekával, že soudce tyto argumenty obměkčí. Nyní v podstatě závodí s časem, aby získala potřebné finanční prostředky.

„Bude usilovat o další přezkoumání případu nebo o prezidentskou milost, aby se jí trest snížil,“ citovala AP odborníka na vietnamské reálie. Případ podle agentury zasáhl nejvyšší patra vietnamské politiky a šokoval celý národ. Kvůli podvodům také znervózněli zahraniční investoři, a to v době, kdy se Vietnam snaží přilákat podniky, které se odklánějí od Číny.

Trest smrti je ve Vietnamu považován za státní tajemství. Vláda nezveřejňuje, kolik lidí čeká v celách smrti, ačkoli podle organizací na ochranu lidských práv jich je více než tisíc – jde podle nich o jeden z největších popravčích států na světě. Za posledních deset let vydal více než dva tisíce rozsudků smrti a popravil přes čtyři sta vězňů, uvádí AP.

Obvykle ale podle BBC dochází k dlouhým prodlevám, často i několik let, než je rozsudek vykonán. Absolutní trest se tam dává za čtrnáct různých trestných činů, obvykle se ale týká vražd a obchodování s drogami.