Ve zdraví a ve středu zájmu. Rekordní let trval 19 hodin a 16 minut

Po 19 hodinách a 16 minutách strávených ve vzduchu přistálo na letišti v Sydney dopravní letadlo s padesáti lidmi na palubě. Nonstop letem s cestujícími z New Yorku se Dreamliner australské společnosti Qantas postaral o vytvoření nového rekordu. Prozatím šlo ze strany firmy o experiment, který měl ukázat dopad tak dlouhého letu na lidský organismus. Navážou na něj ještě zkušební lety bez mezipřistání z Austrálie do Evropy. V příštím desetiletí by Qantas chtěl začít takto létat pravidelně.

Lety, kterými se lidé dopraví doslova přes půl zeměkoule – z Evropy nebo amerického východního pobřeží do Austrálie či Oceánie – byly zatím vždy s mezipřistáním. Podle prvního ze tří plánovaných zkušebních letů Qantasu by to ale mohlo jít i bez něj. Boeing 787-9 dopravil 50 lidí (včetně posádky) z New Yorku do Sydney a podle lékařů, kteří nepřetržitě sledovali stav všech na palubě, to zvládli bez větších obtíží.

Let dlouhý 16 200 kilometrů trval 19 hodin a 16 minut, lékaři během něj sledovali, jak cestující spí a jedí a jaká je hladina melatoninu u posádky, i mozkovou aktivitu pilotů. „Let byl velmi úspěšný ze dvou pohledů. Tím prvním byl výzkum a také překonaná vzdálenost,“ podotkl kapitán letu Sean Golding. Poznamenal, že nonstop let New York – Sydney vzbudil i velký zájem letových kontrolorů.

Celou dobu letěl boeing potmě. Oproti jiným celonočním letům ale byl režim na palubě jiný. „Noční lety obvykle začínají večeří a potom se vypínají světla. Tento let jsme zahájili obědem a ponechali světla rozsvícená prvních šest hodin, což odpovídalo denní době v naší destinaci. Začali jsme ihned odstraňovat jetlag,“ podotkl ředitel Qantasu Alan Joyce.

Qantas předem přiznal, že Dreamliner, který z newyorského letiště Johna F. Kennedyho na letiště Kingsforda Smithe v Sydney letěl, není pro tak dlouhé lety ideální. Musel být plně natankovaný, musel být dramaticky omezen počet cestujících – Dreamliner by jich za normálních okolností pojmul zhruba pětinásobek – i množství nákladu či zavazadel. Podle kapitána Goldinga zbylo po přistání palivo na 70 minut letu.

Sobotní let QF 7879 nebyl zahájením provozu nové nonstop linky, další spoje z New Yorku do Sydney budou opět létat s mezipřistáním v Los Angeles. Letos by měly proběhnout další dva zkušební lety, tentokrát z Londýna do Sydney, tedy na trase ještě delší. Qantas zvažuje, že by mohl zahájit pravidelný provoz nonstop linek na trasách dlouhých 16 až 17 tisíc kilometrů po roce 2022.

Zda se tak opravdu stane, však ještě není zcela jasné. Výhodou takových letů má být především kratší doba cesty ve srovnání s lety s mezipřistáním nebo přestupem a také větší pohodlí pro cestující. Ti musí i při mezipřistání obvykle z letadla vystoupit a znovu projít kontrolou na letišti, při přestupu na jiný let je odbavení ještě složitější. Na druhé straně jsou nonstop lety zpravidla dražší. Qantas na ně navíc bude potřebovat nová letadla, zatím vybírá mezi Boeingem 777X a Airbusem A350.

V současnosti je nejdelší nonstop leteckou linkou světa spojení Singapuru s New Yorkem respektive sousedním Newarkem, které provozuje společnost Singapore Airlines. Let trvá přes osmnáct hodin. Nejdelší linka Qantasu je let s mezipřistáním ze Sydney do Londýna přes Singapur, na téže trase létají také British Airways. Australský vlajkový dopravce zároveň provozuje i nepatrně kratší linku z Melbourne do Londýna. Ta je sice také s mezipřistáním, k němu ale dochází již v australském Perthu. Odtud se pokračuje déle než 17 hodin bez další zastávky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přes polovinu dánských měst a obcí ohrožují povodně, Kodaň staví obří tunel

Až téměř na jeden bilion eur (asi 25 bilionů korun) by se podle odhadů mohly do roku 2050 vyšplhat škody způsobené záplavami nebo stoupající hladinou moří ve městech. V dánské Kodani kvůli tomu už od roku 2020 budují obří tunel, který by měl pohltit takzvanou stoletou vodu. Nákladný projekt chtějí úřady dokončit do dvou let. Poslední studie ale ukázala, že povodněmi je ohrožena více než polovina dánských měst a obcí.
před 10 mminutami

Jihokorejští vyšetřovatelé se pokusili zatknout prezidenta. Neprošli přes ochranku

Jihokorejští vyšetřovatelé a policisté se v pátek bez úspěchu pokusili v sídle prezidenta Jun Sok-jola o jeho zatčení kvůli tomu, že se v prosinci snažil zavést stanné právo. Jejich záměr, který je podle prezidentových advokátů nezákonný, překazila prezidentská ochranná služba.
před 25 mminutami

Ruský plyn přes Ukrajinu neteče, Čechům by ale surovina zdražit neměla

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
před 40 mminutami

Manévry, o kterých se nemluví. Peking zkouší u Tchaj-wanu novou taktiku

S nadcházejícím návratem Donalda Trumpa do Bílého domu se Čína chystá na celní válku. Nejtřaskavějším ohniskem mezi dvěma největšími ekonomikami světa ale zůstává Tchaj-wan. Peking ho považuje za odpadlickou provincii a nevylučuje sjednocení silou. V úžině mezi ostrovem a pevninou pořádá stále častěji vojenská cvičení – včetně letošní první bojové hlídky.
před 1 hhodinou

Útočník z New Orleans jednal sám, uvedla FBI. Spojení s explozí v Las Vegas nevidí

Pachatel středečního útoku v New Orleans jednal podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sám. Čin podle FBI v tuto chvíli nesouvisí s výbuchem Cybertrucku v Las Vegas, doplnili ve čtvrtek odpoledne vyšetřovatelé. Americký prezident Joe Biden předtím oznámil, že ho FBI informovala také o tom, že bývalý člen americké armády Shamsud-Din Jabbar krátce před atakem, kdy najel autem do davu lidí, nahrál na sociální sítě videa, která naznačují, že jej inspirovala teroristická organizace Islámský stát (IS).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

IS zůstává hrozbou, jeho extremismus a značka inspirují

Teroristická organizace Islámský stát (IS) už sice po vojenské porážce v roce 2017 neovládá rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, její extremistická ideologie a značka ale pořád působí jako inspirace. Podle odhadu OSN má navíc i nadále až deset tisíc ozbrojenců napříč Asií a Afrikou. Za tikající bombu bývá označován zajatecký tábor al-Hol v Sýrii, kde kurdské jednotky zadržují přes padesát tisíc stoupenců IS a jejich rodin.
před 9 hhodinami

Zadržená italská novinářka může být rukojmí íránského režimu

Itálie pokračuje v úsilí osvobodit žurnalistku Cecilii Salaovou, která je od 19. prosince v íránském vězení. Zemi navštívila pracovně s platným novinářským vízem, pořizovala tam pro podcasty a svůj kmenový deník rozhovory s mladými Íránci, kteří vyhlížejí změnu tamního režimu. Podle íránských úřadů však Salaová porušila blíže neurčené zákony a vpředvečer odletu byla zadržena. Panuje podezření, že se novinářka stala rukojmí Teheránu pro možné propuštění a výměnu za Íránce zatčeného na žádost Washingtonu v Miláně.
před 9 hhodinami

Fico pohrozil Kyjevu snížením podpory Ukrajinců na Slovensku

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) pohrozil Ukrajině vedle zastavení dodávek elektřiny také snížením podpory Ukrajinců, kteří se zdržují na Slovensku. Učinil tak v reakci na zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po vypršení příslušného kontraktu mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Zastavení tranzitu Fico označil za sabotáž ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kyjev, který čelí ruské vojenské invazi, platnost smlouvy o tranzitu plynu podle očekávání neprodloužil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...