V USA sílí hlasy žádající ochranu trhu před elektromobily z Číny

7 minut
Horizont ČT24: Hrozba ze strany čínského automobilového průmyslu
Zdroj: ČT24

Americký automobilový průmysl dává stále častěji najevo nervozitu vyvolanou rostoucí konkurencí elektrických vozů z Číny. Varováním je pro něj situace v Evropě i na dalších kontinentech, kde čínské značky díky technologickému náskoku a až podezřele nízkým cenám rychle ovládají velké části trhu.

Autosalóny ještě nedávno neznámých značek jako Dongfeng, BYD nebo Nio otevírají dveře novým zákazníkům na mnoha kontinentech. Právě díky těmto elektromobilům se Čína s pěti miliony exportovaných vozů dostala těsně za Japonsko na post druhého největšího vývozce aut. Spojené státy klesly až na šesté místo a tuší problém.

„Minulou dekádu čínská vláda dotovala cenu oceli. Čína s ní zaplavila globální trh a zničila toto odvětví po celém světě včetně USA. Prezident (Joe) Biden i já jsme dali jasně najevo, že nedopustíme, aby se něco takového zopakovalo,“ uvedla ministryně financí USA Janet Yellenová.

Senátor Brown volá po absolutním zákazu

Nejdál zatím v protekcionistických výzvách zašli politici z amerických států, kde mají tamní automobilky výrobní závody. V jejich čele stojí demokratický senátor Sherrod Brown z Ohia. „Volám po absolutním zákazu prodeje čínských elektromobilů. Je mi jedno, jaký typ auta řídíte. Já jen chci, aby bylo vyrobeno v Americe americkými dělníky,“ hřímá.

Brown se letos snaží o znovuzvolení, a průzkumy zatím naznačují, že bude poražen kandidátem republikánské strany. Razantně proto prosazuje ochranářskou politiku, která by měla udržet práci ve Spojených státech a přinést mu tedy hlasy odborářů z autoprůmyslu. Čína na podobné návrhy omezující možnosti jejích společností ostře reaguje. 

„Jde o typický ekonomický nátlak, jednostranný pohled a šikanu, které Čína odsuzuje. USA by měly napravit tyto praktiky a přestat s bezdůvodným potlačováním čínských společností,“ reagoval na senátora mluvčí čínského ministerstva obchodu Che Ja-tung.

Ceny jsou podezřele nízké

Americké i evropské automobilky upozorňují, že jejich čínští rivalové prodávají vozy za ceny podezřele nízké, nejspíše pod výrobními náklady. Odhadují, že jejich mohutný rozmach – a tedy zničení konkurence – skrytě financuje přímo vláda v Pekingu. Navíc jsou zde obavy o národní bezpečnost. Vozy s čínským softwarem sbírají obrovské množství dat, která má komunistická země plně k dispozici, a jen těžko se odhaduje, k čemu je využívá. „Čínská vláda nešetří na nákladech, a ve snaze stát se globální supervelmocí útočí, lže, podvádí a krade. Zároveň podkopává naši demokracii i náš ekonomický úspěch,“ řekl k tomu ředitel FBI Christopher Wray.

Spojené státy ve snaze ochránit svoji bezpečnost i hospodářství vyloučily čínské technologické firmy jako Huawei z budování komunikační infrastruktury. Sněmovna reprezentantů už také schválila zákon zásadně omezující platformu TikTok na americkém území. Čeká se na hlasování v Senátu. Podobné snahy proběhly také v Evropě. Nikdy ale nešly tak daleko jako americké iniciativy. Podle některých odhadů má čínským elektromobilům patřit v roce 2025 už patnáct procent trhu. 

Situace se podobá 70. a 80. letům minulého století, kdy proběhla americko-japonská obchodní válka, soudí šéfredaktor Automakers Erich Handl. Tehdy japonské automobilky útočily malými, levně vyráběnými vozy. Dospělo to k celní válce a k tomu, že Japonci vyráběli na území Spojených států. „Číňané se nyní chystají montovat auta v Mexiku, přičemž Amerika s ním má obchodní dohodu o bezcelní zóně,“ upozornil.

Současné napětí přičítá hlavně blížícím se volbám, před minulým volebním kláním se zase řešily hlavně mobily čínské provenience se špionážním softwarem. „A dnes mají všechna vozidla nějakou datovou schránku, schopnou shromažďovat data, jsou tam kamery, často radary,“ konstatuje. Evropa i USA se podle něj budou bránit čínské konkurenci zaváděním cel či antidumpingovými šetřeními. „Číňané jsou dobří v masové výrobě, a toho budou využívat i v budoucnosti,“ zdůraznil však Handl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 18 mminutami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 2 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 4 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 8 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 17 hhodinami
Načítání...