V USA se zavírají místnosti a rozdělují volitelé

Speciální vysílání: Americké volby (zdroj: ČT24)

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump podle agentury AP vyhrál ve státech Indiana, Kentucky, Západní Virginie, Oklahoma, Jižní Karolína, Mississippi, Alabama, Tennessee a na Floridě. Demokratka Kamala Harrisová vyhrála hlasování ve Vermontu, Massachusetts, Connecticutu, na Rhode Islandu a v Marylandu. Sčítá se už i v některých klíčových státech.

Trump by měl mít zatím 95 volitelů, Harrisová k druhé ranní SEČ získala 35 volitelů. K jistotě zvolení do prezidentské funkce je jich potřeba 270. Volební místnosti jsou nyní uzavřené asi v polovině z padesáti amerických států. Oba kandidáti si zatím připsali vítězství ve státech, které se dlouhodobě přiklání k jejich politické straně.

Volby skončily v klíčových státech Georgia, Severní Karolína a Pensylvánie, dále třeba v Ohiu a na Floridě.

V Georgii je prozatím sečteno třicet pět procent hlasů. Trump má ke druhé hodině SEČ náskok asi 56 procent hlasů. Dá se ale čekat, že se rozdíl bude snižovat s tím, jak se budou sčítat hlasy z největšího města Atlanty a jejích předměstí.

V podobně důležité Severní Karolíně zatím vede Harrisová, má asi 55 procent hlasů. Ke druhé ráno SEČ je ale sečteno jen sedm procent hlasů místních voličů.

On-line přenos

Minutu po minutě

  • 02:13
    Donald Trump

    Donald Trump podle projekcí médií vyhrál prezidentské volby na Floridě a v šesti dalších státech, Kamala Harrisová ovládla pět států na severovýchodě USA.

  • 02:02
    Bílý dům

    Odvoleno mý přibližně polovina států USA. Sčítání začíná i v klíčové Pensylvánii, která má 19 hlasů volitelů.

    Volební místnost v New Gloucesteru ve státě Maine
    Zdroj: Reuters/Faith Ninivaggi
  • 02:00
    Volby

    Volební místnosti se uzavřely v dalších dvaceti státech.

Hlavní témata voleb

Téměř tři čtvrtiny voličů v amerických volbách věří, že je americká demokracie v ohrožení. Vyplývá to z národního exit pollu analytické společnosti Edison Research. Američané za nejvýznamnější témata voleb považují demokracii a ekonomii, píše agentura Reuters. V noci z úterý na středu si lidé vybírají mezi demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou a republikánem Donaldem Trumpem.

Průzkum ukázal, že 73 procent amerických voličů se domnívá, že demokracie je v ohrožení, zatímco jen 25 procent ji považuje za bezpečnou.

Výsledky do jisté míry odráží vývoj v kampani, které dominovala nespokojenost Američanů s nárůstem životních nákladů a debaty o ohrožení demokracie. Na první téma spoléhal republikánský exprezident Trump, druhé zase zdůrazňovala Demokratická strana v čele s viceprezidentkou Harrisovou.

Názory na kandidáty

V exit pollech se objevují i názory lidí na kandidáty v klíčových státech, takzvaných swing states. Například v Pensylvánii vnímá Harrisovou pozitivně 46 procent voličů, zatímco u Bidena to v roce 2020 bylo 50 procent. Negativně se k ní staví 53 procent voličů. U Trumpa se v Pensylvánii se procentní podíl kladných názorů nezměnil, je stejně jako při posledních prezidentských volbách na 47 procentech. Záporně ho vidí 51 procent lidí oproti 52 procentům v roce 2020.

V Georgii se těší podle současných exit pollů větší popularitě Harrisová, pozitivně ji vidí 49 procent voličů oproti Trumpovým 46 procentům. Demokratku vidí negativně 49 procent lidí, u Trumpa to je 52 procent.

V Michiganu vnímá Trumpa pozitivně 45 procent lidí, Harrisovou 48 procent. V Nevadě se k Trumpovi staví kladně 47 procent voličů, k Harrisové 44 procent. V Severní Karolíně si Harrisová stojí pozitivně u 48 procent lidí, Trump u 43 procent.

V Arizoně jsou na tom oba kandidáti v popularitě stejně, kladně je vidí 46 procent voličů, záporně 52 procent. Ve Winsconsinu, posledním ze sedmice „swing states“, vidí Harrisovou pozitivně 47 procent lidí, Trumpa 44 procent.

Názor na kandidáty republikánů i demokratů v klíčových státech se oproti výsledkům v roce 2020 spíše zhoršil nebo zůstal stejný, vyplývá z výsledků prvních exit pollů Edison Research.

USA za sebou mají vyhrocenou kampaň plnou mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta Demokratické strany (současného prezidenta Bidena v kandidatuře nahradila Harrisová) a dvou pokusů o atentát na Trumpa. Průzkumy po překotném vývoji nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a šedesátiletou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.

Částečné výsledky voleb budou znát ještě během noci z úterý na středu. Pravděpodobně ale definitivní potvrzení, kdo bude příští hlavou Spojených států, přijde až za několik dní.