Pohřbu šéfa Hamásu Haníji se účastní tisíce lidí

Tisíce lidí skandujících „Smrt Izraeli“ a „Smrt Americe“ se ve čtvrtek v Teheránu účastní smutečního obřadu za šéfa teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji, který byl zabit ve středu právě v íránské metropoli při úderu připisovaném Izraeli. Informovala o tom agentura AFP. Vysoce postavení íránští činitelé se také ve čtvrtek mají setkat se spojenci z Libanonu, Iráku a Jemenu, aby projednali možnou odvetu vůči Izraeli.

Po obřadech, při kterých je přítomná celá íránská politická elita včetně nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a nového prezidenta Masúda Pezeškjána, má být tělo Haníji převezeno do Kataru, kde bude v pátek pohřbeno. Íránská vláda nařídila po zabití vysokého představitele Hamásu třídenní národní smutek.

Modlitbám na počest Haníji předsedal íránský duchovní vůdce Chameneí, který slíbil pomstít jeho smrt. Zabitého lídra Hamásu označil za „význačného bojovníka palestinského odporu“.

Předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf na úvod obřadu v prostorách Teheránské univerzity prohlásil, že „mučedník Ismáíl Haníja byl hlasem palestinského lidu na celém světě. Nebyl pouze vůdcem. Byl to moudrý muž,“ informoval zpravodajský server al-Džazíra. Dodal, že Haníjova smrt nezůstane bez odezvy. „Naše odpověď přijde. Ve správný čas a na správném místě. Je pro nás těžké, aby se náš host stal terčem útoku a byl zavražděn na naší půdě,“ řekl Ghálíbáf.

3 minuty
Události: Írán a jeho spojenci v regionu projednávají způsob odvety vůči Izraeli
Zdroj: ČT24

Podobně ve čtvrtek hovořil i šéf libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh na pohřbu vysokého činitele svého hnutí Fuáda Šukra, jehož v úterý zabil izraelský úder na předměstí Bejrútu. Ten prohlásil, že Izrael překročil červenou linii a nyní musí čekat pomstu na všech frontách od těch, kdo podporují Palestince v Pásmu Gazy.

Nasralláh také řekl, že Šukrova smrt nebude mít vliv na fungování jeho organizace. „Když se některý z našich velitelů stane mučedníkem, je rychle nahrazen. Máme vynikající novou generaci velitelů,“ dodal.

Odmítl zároveň, že vojenský tlak Izraele na Hamás, Hizballáh či jiné Teheránem podporované skupiny by je mohl donutit se vzdát. „Nevzdáme se ani v Gaze, ani v Libanonu, ani v Jemenu,“ dodal. Podle něj jedinou možností, jak ukončit boje na izraelsko-libanonské hranici, je zastavit izraelskou „agresi“ v Gaze.

Úder obestřený tajemstvím

„Íránské úřady ještě nezveřejnily přesné místo, kde se útok odehrál, což by také mohlo napovědět, jakou zbraní a jakým způsobem byl proveden,“ poznamenal blízkovýchodní zpravodaj ČT Václav Černohorský. Podle něj je také otázkou, jakým způsobem získal útočník naprosto přesné informace, kde se Ismail Haníja nachází.

Zpravodaj Václav Černohorský o pohřbu Ismaíla Haníji
Zdroj: ČT24

„Spekuluje se o tom, že i do revolučních gard se pravděpodobně dostali izraelští agenti – a i kdyby ne, tak sami Íránci se rozčilují, jak je možné, že někdo – samozřejmě to byl Izrael, o tom už málokdo pochybuje – pronikl takto daleko a dokázal přesně zjistit přesný program Haníji a zabít ho,“ uvedl také publicista Pavel Novotný.

Dodal, že odvetná reakce Íránu, například otevřená válka je něco, čeho se všichni obávají. „Takovou válku – totální válku si málokdo umí představit, protože všechno by se odehrávalo ve vzduchu a velmi pravděpodobně by do toho musely vstoupit Spojené státy na straně Izraele, což by znamenalo nebývalou eskalaci a bylo by to velmi nebezpečné,“ podotkl Novotný s tím, že všichni doufají, že se opět odehrají „klasické výměny“, kdy Írán provede několik útoků na Izrael a Izrael svojí reakci přitlumí. „Velká válka na Blízkém východě by totiž znamenala problém pro celý svět, nejen pro daný region.“

10 minut
Publicista Pavel Novotný o smrti šéfa Hamásu Haníji
Zdroj: ČT24

Írán zvažuje reakci

Likvidace 61letého politického vůdce Hamásu a úterní izraelský úder, při němž byl nedaleko Bejrútu zabit významný velitel libanonského Hizballáhu Fuád Šukr, vyvolaly obavy z rozšíření války, která již téměř deset měsíců zuří v pásmu Gazy mezi Izraelem a hnutím Hamás podporovaným Íránem. Haníja se také účastnil jednání o propuštění rukojmí z Pásma Gazy.

„To, že by jeho smrt mohla tato jednání negativně ovlivnit, zmínili i klíčoví hráči v regionu – Katar a Egypt. Jednání jsou ale vleklá a komplikovaná a netočí se jen kolem osoby Ismaíla Haníji. Postoj Hamásu závisí také na rozhodnutích lídra Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvára, který se ale stále skrývá v tunelech pod Gazou,“ dodal také Černohorský s tím, že Sinvár podle posledních zpráv věří v to, že Hamásu víc pomůže pokračování ozbrojeného boje než uzavření příměří.

Hamás i Írán pohrozily, že v dohledné době podniknou odvetný úder proti Izraeli, připomněla tisková agentura DPA. Chameneí a prezident Pezeškján označili odvetnou akci za legitimní právo země, protože útok na Haníju byl proveden na íránském území. Íránská bezpečnostní rada svolala mimořádné zasedání, na němž probrala různé scénáře.

Vysoce postavení íránští činitelé se také kvůli možné odvetě mají ve čtvrtek setkat se spojenci z Libanonu, Iráku a Jemenu. Americký list The New York Times (NYT) ve středu s odkazem na tři nejmenované íránské zdroje uvedl, že Chameneí vydal příkaz k přímým úderům na izraelské území. Konkrétní provedení prý íránští armádní velitelé teprve zvažují. Jednou z možností je další útok za použití dronů a raket na vojenské cíle v okolí Tel Avivu a Haify, podle zdrojů NYT íránští představitelé nechtějí útočit na civilní infrastrukturu. Další variantou je podle informací NYT koordinovaný útok Íránu a jeho spojenců v Jemenu, Sýrii a Iráku.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek po smrti Haníji vyzval všechny strany na Blízkém východě ke snížení napětí a „naléhavému“ dosažení příměří v Pásmu Gazy, kde válčí Izrael proti Hamásu. „Pokud jde o Blízký východ, region se v současné době nachází na cestě rostoucího konfliktu, násilí, utrpení a nejistoty. Je nezbytné tento kruh přerušit a to začíná příměřím, na kterém pracujeme,“ uvedl Blinken. Doufá prý, že se všechny strany především zdrží „jakýchkoli opatření, která přispívají k eskalaci“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 15 mminutami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. Ve frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem podle italské veřejnoprávní televize RAI stále stojí tisíce lidí, ráno na vstup čekaly asi hodinu. Dosud se s v pondělí zesnulým osmaosmdesátiletým papežem rozloučilo téměř 130 tisíc lidí.
před 1 hhodinou

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 2 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 3 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 4 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 4 hhodinami

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 12 hhodinami
Načítání...