Moldavské úřady zadržely bývalého proruského prezidenta Igora Dodona. Stalo se tak v den, kdy pracovníci moldavské bezpečnostní služby a protikorupční agentury pod dohledem prokurátorů provedli v domě bývalé hlavy státu prohlídku kvůli podezření z korupce a vlastizrady. Dodon stál v čele země v letech 2016 až 2020, v úřadu ho vystřídala proevropská Maia Sanduová.
V Moldavsku zatkli proruského exprezidenta Dodona, podezřívají ho z korupce a vlastizrady
„Igor Dodon byl v úterý ráno zatčen na 72 hodin. Je držen ve vyšetřovací vazbě národního protikorupčního centra,“ uvedla mluvčí generální prokuratury Mariana Chiorpeková. Dodala, že prohlídka se uskutečnila nejen v Dodonově domě, ale i ve zhruba desítce dalších objektů včetně jeho kanceláře.
V roce 2020 zveřejnil tehdejší opoziční poslanec snímek, na němž je zachyceno setkání exprezidenta s kontroverzním podnikatelem a někdejším předsedou Demokratické strany Vladimirem Plahotniukem. Na videu je vidět, jak Plahotniuc předává Dodonovi černou tašku, ve které – soudě podle rozhovoru – jsou peníze pro Dodonovy socialisty. Setkání se uskutečnilo v červnu 2019, přičemž o několik dní později Plahotniuc opustil zemi.
Trestní stíhání Dodona dříve odmítl soud v Kišiněvu a také protikorupční prokuratura, ale tato rozhodnutí zrušila výše postavená instance. Generální prokuratura stíhání znovu zahájila minulý týden. Podle serveru Agora nyní oznámila, že k prohlídkám došlo kvůli podezření z trestných činů braní úplatků, nezákonného obohacení a vlastizrady.
Faktický lídr Dodonovy socialistické strany Vlad Batrincea podle moldavského vydání deníku Komsomolskaja pravda sdělil, že zadržení Dodona je snahou vlády zničit opozici. Exprezident již dříve obvinění popřel a zveřejnění videozáznamu označil za provokaci. Část rozhovoru mezi ním a Plahotniukem byla podle něj podvržena.
Moldavsko mění orientaci
Dodonův korupční případ se dostává zpět do centra dění v době celkové proměny mocenských poměrů v Moldavsku. V roce 2020 v prezidentských volbách Dodona porazila proevropská kandidátka Maia Sanduová, loni pak v parlamentních volbách jasně zvítězila Strana akce a solidarita (PAS), kterou Sanduová založila. Krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu podalo Moldavsko přihlášku do Evropské unie.
Minulý týden dostal Dodon od moldavských úřadů pokutu za to, že si připnul svatojiřskou stuhu, která je považována mimo jiné za symbol podpory ruské invaze na Ukrajinu. Panují přitom obavy, že Moskva bude chtít okupovat celou jižní Ukrajinu, a získat tak pozemní přístup do Podněstří, moldavské separatistické oblasti, kterou Rusko od devadesátých let prakticky také okupuje.
Vlivný oligarcha a poslanec Plahotniuc byl v Moldavsku obviněn z účasti na krádeži jedné miliardy dolarů (asi 25 miliard korun) z moldavských bank. Poté, co jeho Demokratická strana ztratila moc ve volbách, v roce 2019 uprchl ze země.