V krvavé syrské válce zmizely desítky tisíc lidí. Marně pátrá i rodina pohřešovaného poslance

3 minuty
Horizont: Pohřešované hlásí desítky tisíc rodin v Sýrii
Zdroj: ČT24

Možná až stovky tisíc syrských rodin každý den přemýšlejí, co se během války stalo s jejich blízkými, kteří zmizeli. Pohřešují se jak odpůrci režimu, tak i stoupenci prezidenta Bašára Asada. Jedním z nich je poslanec Ijád Sulejman. Zmizel, když v březnu 2013 mířil do neklidné Palmýry. Cestou domů ho zajali ozbrojenci fronty an-Nusra.

Suzan Sulejmanová se snažila svého manžela zachránit v době, kdy byla těhotná s nejmladším synem. „Kontaktovali jsme únosce, chtěli jsme vědět, jaké mají požadavky. Po dvaceti dnech se ukázalo, že chtějí výkupné, snažili jsme se tu částku sehnat,“ vzpomíná.

Místo předávky past

Sulejmanovi jsou stejně jako syrský prezident alávité. Teroristická organizace rodině posílala jména bojovníků zadržených armádou, za které chtěla poslance vyměnit. Nepomohly ale ani kontakty na ministry. „Jeden z nich nám řekl, že Iyad je jako jeho vlastní syn. Dělal vše pro to, aby nám pomohl. Byl ve vládě vysoce postavený. Ale stejně to k ničemu nevedlo,“ konstatovala Syřanka.

Sulejmanovi se zařadili mezi desetitisíce rodin, které v Sýrii někoho pohřešují. Obětí občanské války je podle OSN už skoro půl milionu. Víc než pět a půl milionu dalších Syřanů opustilo zemi, přes šest milionů je vnitřně vysídlených.

„Čísla (pohřešovaných) je nesmírně obtížné vůbec jen odhadovat v prostředí, jako je Sýrie, protože konflikt stále pokračuje. Zdokumentovali jsme až dvacet tisíc případů. Neznamená to ale nic, protože mnoho rodin nás ani kontaktovat nemůže,“ podotkl koordinátor ochrany z Mezinárodního výboru Červeného kříže Laurent Saugy.

S každým novým ukončením bojů či přesunem fronty si příbuzní dělají naděje, většinou ale marně. Sulejmanova rodina už šestý rok kontaktuje všechny zajatce propuštěné islamisty i protivládními povstalci. „Já i děti žijeme v naději, že se možná už dnes vrátí, nebo třeba zítra,“ prohlásila manželka zmizelého poslance.

Nová databáze

Syrské úřady začaly vloni vydávat úmrtní listy tisíců odpůrců režimu. Budují také databázi obětí z masových hrobů.

„Pokud se nikdo nepřihlásí a pokud jde o tělo bez hlavy, bez oblečení a bez identifikace, odebereme vzorky DNA a odešleme do Damašku. Dalším krokem po pořízení snímku je uložení do hrobu, který nese stejné číslo jako fotografie,“ vysvětluje Zaher Hajo ze Syrského generálního úřadu forenzní medicíny.

Vládní vojska v Sýrii teď stojí před poslední povstaleckou enklávou – Idlíbem. Ten má za sebou dlouhé bombardování a nálety. Osmého srpna armáda zahájila pozemní ofenzivu, při níž získala část měst a vesnic, jež předtím kontrolovali radikálové. Nejdůležitější z nich je Chán Šajchún, ležící na důležité trase mezi Aleppem a Damaškem.

Boje ale vyvolávají humanitární katastrofu – od dubna kvůli nim domovy opustilo až 400 tisíc civilistů. Asadův režim navíc v oblasti dál zvyšuje vojenský tlak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 9 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 10 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 12 hhodinami
Načítání...