V Íránu po protestech popravili další dva muže

V Íránu v sobotu popravili další dva muže v souvislosti s protivládními protesty, které v zemi vypukly loni v polovině září. Muži byli odsouzeni v prosinci za zabití člena provládních milic Basídž. Tento týden jim trest potvrdil nejvyšší soud. EU uvedla, že je nejnovějšími popravami zděšena, odsoudily je také Spojené státy.

V Íránu v souvislosti s protivládními protesty popravili už v prosinci dva muže – jeden byl odsouzen za pobodání člena bezpečnostních složek při demonstraci, druhý podle soudu ubodal dva příslušníky bezpečnostních složek.

Druhá poprava se uskutečnila v polovině prosince, kdy byl muž oběšen veřejně ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním. Soudní procesy s těmito obžalovanými se obvykle konají za zavřenými dveřmi, uvedla agentura AFP.

Trest smrti hrozí po protestech zřejmě stovce osob

Milice Basídž nasazuje íránská vláda proti manifestacím, které tvrdě potlačuje. Při střetech zemřelo podle nevládních organizací pět stovek lidí, na 19 tisíc lidí bylo zatčeno a řada z nich už odsouzena. Trest smrti podle agentury AFP dostalo čtrnáct lidí, podle prosincové zprávy nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) hrozí trest smrti nejméně stovce osob.

Popravy a zatýkání v Íránu kvůli demonstracím odsoudila řada západních zemí. Některé z nich včetně USA, Kanady či Británie a také Evropská unie kvůli tomu zavedly sankce proti členům íránských bezpečnostních složek. Kvůli brutálnímu postupu íránského režimu proti demonstrantům byl v prosinci také Írán vyloučen ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women).

„Zděšení“ nad aktuálními popravami vyjádřila Evropská unie prostřednictvím Nabily Massraliové, mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. „Unie znovu vyzývá íránské úřady, aby zastavily zavrženíhodnou praxi vynášení rozsudků smrti nad demonstranty,“ reagovala Massraliová.

Mluvčí americké diplomacie Ned Price na Twitteru napsal, že USA íránské „falešné procesy a popravy“ naprosto odsuzují. „Režim se pomocí těchto poprav snaží potlačit protesty. S našimi partnery nadále usilujeme o to, abychom Írán dotlačili k odpovědnosti,“ ujistil Price.

Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září původně kvůli potlačování práv žen a dívek, posléze přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979.

Zažehla je smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Policie tvrdí, že žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů ale zemřela na následky policejní brutality.