V Iráku vnikli demonstranti na švédskou ambasádu, Bagdád vypověděl velvyslankyni

Kvůli dalšímu protestu před iráckou ambasádou ve Švédsku, jehož pořadatel hrozil pálením koránu, se ve čtvrtek strhla diplomatická bouře mezi Stockholmem a Bagdádem. Protestní akci švédské úřady povolily, její účastníci nakonec od pálení svaté knihy islámu upustili, korán ale pošlapali a částečně poničili. Demonstranti v Iráku už ráno vnikli na švédskou ambasádu a založili tam malý požár. Irácká vláda pak pohrozila přerušením styků se Švédskem a vypověděla ze země švédskou velvyslankyni.

Napětí začalo stoupat už brzy ráno, kdy stovky lidí, zejména příznivců šíitského duchovního Muktady Sadra, pronikly do střeženého areálu švédské ambasády v Bagdádu.

Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak desítky mužů přelézají plot kolem velvyslanectví a pokoušejí se dostat dovnitř budovy, uvedla agentura AP. Záběry ukázaly i oheň a stoupající kouř. Požár se podle agentury AFP podařilo uhasit, rozsah škod ale zatím není znám. Demonstranty rozehnala policie, a to i s použitím vodních děl.

„Nečekali jsme na ráno, vnikli jsme tam a zapálili jsme švédské velvyslanectví před rozbřeskem,“ řekl reportérovi agentury AFP jeden z demonstrantů. Ten také skandoval jméno šíitského duchovního Sadra. 

Stockholm poté obvinil irácké úřady z nedbalosti, protože nedokázaly diplomatickou misi ochránit. Ministr zahraničí Tobias Billström v prohlášení uvedl, že útok na ambasádu je „zcela nepřijatelný“ a povolal si iráckého chargé d'affaires. Jeho úřad ujistil, že všichni zaměstnanci jsou v bezpečí.

Útok na švédskou ambasádu ve čtvrtek odsoudily také Spojené státy, podle kterých mu irácké bezpečnostní složky měly zabránit. Rovněž české ministerstvo zahraničí útok na budovu ambasády odsoudilo. „Ostře odsuzujeme opakované útoky na velvyslanectví Švédska v Bagdádu. Narušení bezpečnosti a integrity diplomatických zastoupení je nepřijatelné a jde o zodpovědnost hostující země,“ uvedla česká diplomacie na Twitteru.

Výtržnosti na švédské ambasádě v Bagdádu odsoudila i Evropská unie, která vyzvala k ochraně diplomatických misí v Bagdádu. „Očekáváme rychlé přijetí nezbytných bezpečnostních opatření ze strany iráckých úřadů, aby se zabránilo dalším incidentům, a pohnání pachatelů tohoto útoku k odpovědnosti,“ reagovala EU. „Doufáme v rychlý návrat k normálu ve vztazích mezi Irákem a Švédskem,“ uvádí se též v krátkém prohlášení.

Incident odsoudilo rovněž irácké ministerstvo zahraničí a slíbilo, že ho pečlivě vyšetří. Irácká vláda ale vzápětí pohrozila přerušením diplomatických styků, pokud švédské úřady znovu dopustí veřejné pálení koránu.

Ještě před zahájením protestu ve Stockholmu pak oznámila, že zemi musí opustit švédská velvyslankyně Jessica Svärdströmová, a povolala zpět do vlasti svého diplomatického zástupce ve Švédsku. Kromě toho švédská telekomunikační firma Ericsson přijde o licenci, která jí umožňuje podnikat v Iráku, uvedla agentura Reuters.

Souvislost s Iráčanem, který měl v úmyslu zapálit korán

Podle agentury AFP útok na švédské velvyslanectví souvisí s povolením, které získal od švédských úřadů irácký uprchlík Salwan Momika. Ten měl podle švédského tisku ve čtvrtek v úmyslu před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu spálit výtisk koránu a iráckou vlajku. 

Demonstraci švédské úřady povolily a policie na ni dohlížela. Dorazil pouze pořadatel Momika a jeden další člověk; desítky lidí a také novinářů přihlížely zpoza policejních zábran. Momika poblíž velvyslanectví korán pošlapal a kopal do něj, na pálení ale nedošlo. Kromě toho pošlapal také iráckou vlajku a fotografie Sadra a íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky.

Akci před iráckou ambasádou ve Stockholmu ve čtvrtek odsoudilo několik muslimských zemí. Na protest proti znesvěcování koránu si švédského velvyslance Mattiase Lentze předvolalo íránské ministerstvo zahraničí.

Ankara protestní shromáždění označila za „opovrženíhodný útok na korán“ a turecké ministerstvo zahraničí Švédsko vyzvalo, aby přijalo rázná opatření, pomocí nichž by tomuto „zločinu z nenávisti“ zabránilo.

Ke stažení velvyslanců ze Švédska a vyhoštění švédských diplomatických zástupců vyzval arabské a muslimské země také vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Írán toto šíitské hnutí otevřeně podporuje v jeho boji proti Izraeli, který Teherán považuje za nepřátelský stát.

Momika již na konci června spálil několik stránek koránu před největší mešitou ve Stockholmu. To vyvolalo v Iráku i dalších převážně muslimských zemí protesty. Ve středu irácké ministerstvo zahraničí Švédsko vyzvalo, aby pálení koránu zabránilo. To však pálení knihy, které nikoho neohrožuje ani neomezuje, nemůže zakázat. 

Švédská policie povolila čtvrteční akci ve Stockholmu kvůli svobodě shromažďování, zdůraznila ale, že to neznamená, že schvaluje to, co se tam stane. „Ústava říká, že musí být splněno mnoho podmínek, aby mohlo být někomu zakázáno organizovat shromáždění,“ řekl podle AFP Ola Österling ze stockholmské policie.