USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie k posílení její obrany, schválil Trump

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie k posílení její obrany, schválil Trump (zdroj: ČT24)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise bude zaměřena především na vzdušnou a protiraketovou obranu po útocích drony na saúdskoarabská ropná zařízení, z nichž Spojené státy viní Írán, uvedla v sobotu agentura AP. Šéf íránských revolučních gard varoval, že země nenechá bez odpovědi ani omezený útok.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel vypálených z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci z řad Hútíů, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.

Pentagon sdělil, že k posílení saúdskoarabské obrany bude nasazen „středně velký počet vojáků“. Náčelník amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford prohlásil, že počet nasazených vojáků nebude sahat do tisícovek, konkrétnější vyjádření ale odmítl. Zatím také není jasné, jaké vojenské vybavení USA do oblasti Perského zálivu pošlou.

Ministerstvo nyní nevidí vojenský úder jako cestu

Americké ministerstvo obrany prezidentovi Donaldu Trumpovi v pátek předložilo návrh vojenských opatření, jimiž by vláda USA mohla na útok proti saúdskoarabským ropným zařízením reagovat. Vojenský úder na Írán Pentagon mezi návrhy nezařadil, napsala agentura Reuters. 

Podle šéfa Pentagonu Marka Espera je rozmístění vojenských posil na Blízkém východě prvním krokem. Ministr obrany nevyloučil, že by mohla být přijata ještě dodatečná opatření.

Generálmajor íránských revolučních gard Husajn Salámí tvrdí, že v případě útoku Írán agresora potrestá „až do jeho úplného zničení“. Velitel vzdušných sil revolučních gard Amír Alí Hadžízádeh podle agentury IRNA prohlásil, že jakékoliv útoky na Írán vyvolají „zdrcující reakci“. 

Hadžízádeh se tak vyjádřil během přehlídky, na níž byly předvedeny trosky dronů, sestřelených nad Íránem, a íránský systém protivzdušné obrany, který v červnu zneškodnil americké vojenské bezpilotní zařízení. Na sociálních sítích se o víkendu objevily informace o tom, že řada íránských serverů a internetových stránek se stala terčem kyberútoku. Napadeny prý byly i některé petrochemické firmy. Podle odborníků je útok omezený a běžní Íránci uvedli, že s přístupem na internet nemají problémy.

Ministr: Když vyšetřování potvrdí odpovědnost Íránu, bude reakce

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubaj v sobotu prohlásil, že pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na ropná zařízení v jejich zemi je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne náležité kroky, aby na tento incident reagovala. 

„Na základě výsledků vyšetřování přijme království náležitá opatření, aby byla zajištěna bezpečnost a stabilita země,“ prohlásil podle agentury Reuters Džubajr. O konkrétních krocích ale odmítl spekulovat. „Jsme si jistí, že střely nebyly vypáleny z Jemenu, přišly ze severu. Vyšetřování to dokáže,“ dodal. 

Írán ujistil, že případný útok nenechá bez odezvy (zdroj: ČT24)

Saúdská Arábie je podle něj ve spojení se svými spojenci, se kterými diskutuje o případných „krocích, které bude třeba podniknout“. „Království vyzývá mezinárodní společenství, aby odsoudilo ty, kteří stojí za tímto činem,“ doplnil šéf saúdskoarabské diplomacie. Mezinárodní společenství by se podle něj mělo „jasně vymezit proti tomuto bezohlednému chování, které ohrožuje globální ekonomiku“.

Spojené státy v reakci na útoky v pátek uvalily na Írán další sankce. Tentokrát se vztahují na jeho národní banku, státní suverénní fond a jednu íránskou společnost, jejímž prostřednictvím režim v Teheránu podle amerických činitelů kryje finanční operace pro nákup vojenského vybavení.