Na největším ropném poli světa hořelo. Podle Saúdské Arábie jej zasáhly střely z dronu

Ve dvou ropných zařízeních společnosti Saudi Aramco na východě země vypukl v sobotu časně ráno požár. Ministerstvo vnitra později upřesnilo, že vznikl po zásahu střelami z dronu. Bezpečnostní složky na zařízeních Abkajk a Churajs dostaly podle ministerstva požáry pod kontrolu. K akci se podle Reuters přihlásili jemenští povstalečtí Húsíové, proti nimž saúdská armáda bojuje v jemenské občanské válce. Incident mohl snížit denní produkci ropy v zemi až o polovinu, Mezinárodní agentura pro energii se ale vážnějšího dopadu na globální trh s ropou neobává, dodal Reuters.

Ropná zařízení společnosti Saudi Aramco byla zasažena střelami z dronu
Zdroj: Reuters

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího těžařského průmyslu. Abkajk ve východní provincii je největší ropné pole na světě a je tam také obří závod na snížení obsahu síry v ropě, ze kterého se tato ropa posílá do vývozních terminálů, včetně největšího exportního přístavu pro ropu na světě Ras Tanura.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že incident narušil produkci a vývoz ropy. Ovlivnit může těžbu až pěti milionů barelů denně, což je zhruba polovina těžby Saúdské Arábie a pět procent globálních dodávek ropy. Loni země vytěžila v průměru 10,3 milionu barelů denně, z toho tři čtvrtiny byly určeny na vývoz. Státní televize ale informovala, že vývoz nadále pokračuje a firma Aramco se k incidentu nevyjádřila. Aramco je největší ropnou firmou na světě a připravuje se na primární nabídku akcií.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v reakci na incident uvedla, že situaci v Saúdské Arábii pozorně sleduje, vážnějšího dopadu na globální trh s ropou se však neobává. Ropný trh je podle ní nyní dobře zásoben dostatečnými komerčními zásobami. „Jsme v kontaktu se saúdskými úřady a také s velkými producenty a konzumenty,“ uvedla IEA v prohlášení. Nezmínila se, že by plánovala uvolnění nouzových zásob ropy.

Přihlásili se Húsíjové

K sobotním útokům se, stejně jako k podobným dřívějším, přihlásili jemenští povstalečtí Húsíové. Jejich vojenský mluvčí Jahjá Saría podle agentury Reuters prohlásil, že nasadili deset dronů. Pohrozil zároveň rozšířením rozsahu útoků na cíle v Saúdské Arábii, která proti nim podniká časté nálety a bombardování.

„Jedinou možností pro saúdskou vládu je zastavit útoky proti nám,“ řekl Saría s tím, že jinak se útoky húsíjských povstalců na cíle v saúdském království budou jen zhoršovat. 

Útoky povstalců v Saúdské Arábii jsou stále častější

V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští Húsíové podporovaní verbálně a zřejmě i dodávkami zbraní a financí Íránem a sunnitská vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Toho od roku 2015 vojensky podporuje koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií.

Od vlády se v poslední době oddělila skupina separatistů podporovaných Spojenými arabskými emiráty. Část území Jemenu také ovládají islamistické organizace.

Útoky povstalců na cíle v Saúdské Arábii v posledních měsících nabírají na intenzitě, koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu, především v okolí hlavního města Saná, které je pod jejich kontrolou.