Spojené státy uvalily vazbu na Libyjce, který údajně sestrojil bombu pro atentát na let Pan Am nad skotským městem Lockerbie. V roce 1988 po pádu tohoto letadla zemřelo 270 lidí. Americké ministerstvo spravedlnosti v neděli odpoledne potvrdilo předběžnou zprávu skotské prokuratury, o které informovala stanice BBC.
USA uvalily vazbu na muže, který měl sestrojit bombu pro atentát nad Lockerbie
Z účasti na nejkrvavějším útoku na britském území v historii obvinily USA Adžílu Muhammada Masúda před dvěma lety.
„Rodiny obětí atentátu nad Lockerbie se dozvěděly, že Adžíla Muhammad Masúd je zadržen ve Spojených státech,“ uvedla ve zprávě skotská prokuratura, která chce spolupracovat na objasnění role Libyjce v atentátu s britskou a americkou vládou.
Americké ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že je Libyjec ve vazbě. Stanout má před soudem ve Washingtonu. Bude tak prvním z údajných pachatelů atentátu, kterého budou soudit na americkém území. Z 270 obětí útoku mělo 190 americké občanství.
Muž byl považován za experta na výbušniny režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího a za strůjce výbušného zařízení umístěného na letu společnosti Pan Am z Londýna do New Yorku. Kvůli výbuchu zemřelo 259 lidí na palubě letadla a jedenáct lidí usmrtily padající trosky. Spojené státy Masúda obvinily z účasti na atentátu v roce 2020.
Tajná operace v Libyi?
Američtí vyšetřovatelé podle BBC měli muže začít sledovat v roce 2017 poté, co získali přepis Masúdova výslechu z roku 2012. Libyjským bezpečnostním složkám po pádu Kaddáfího režimu tehdy přiznal, že sestrojil bombu a spolupracoval na jejím umístění na palubu letadla. Operaci měla nařídit libyjská tajná služba a Kaddáfí mu prý za operaci poděkoval.
Agentura AP ale upozorňuje, že v Libyi v dané době nepanovaly podmínky právního státu a je otázkou, zda výpověď byla učiněna bez nátlaku.
Americké ministerstvo spravedlnosti dosud nesdělilo, jak se podařilo muže zadržet. Britská televizní stanice BBC zmiňuje, že v listopadu kolovaly informace, že podezřelého unesla v Libyi jedna z místních milic. To posílilo spekulace, že muž bude předán americkým úřadům.
Přiznaná odpovědnost
Jediným odsouzeným za atentát byl důstojník libyjských tajných služeb Abdal Basat Alí Midžrahí. V lednu 2001 dostal doživotí. Midžrahí byl ale v srpnu 2009 propuštěn ze zdravotních důvodů ze skotského vězení do Libye, kde v květnu 2012 zemřel.
Incident ve své době způsobil značný rozkol mezi Libyí a západními státy včetně USA, které severoafrický stát obviňovaly například také z útoku na diskotéku v západním Berlíně z roku 1986, při níž zemřeli tři lidé, z nichž dva byli američtí vojáci. Více než dvě stě dalších lidí utrpělo zranění, mezi nimi asi padesát příslušníků americké armády.
Kaddáfího vláda přijala zodpovědnost za útok na letadlo nad Lockerbie až v roce 2003. Libye se dohodla na finanční kompenzaci s rodinami zesnulých výměnou za zrušení sankcí. Administrativa George Bushe mladšího pak v roce 2006 Libyi vyřadila ze seznamu zemí podporujících terorismus a obnovila s ní diplomatické vztahy.