USA se potýkají s extrémním počasím. Část země čekají vánice, v Texasu je mimořádné vedro

Spojené státy se v různých částech země potýkají s extrémním počasím. V běžně slunné Kalifornii meteorologové hlásí možnost sněžení, zatímco v Texasu na jihu země naměřili až 35 stupňů Celsia.

Ve středu vydali meteorologové varování před potenciálně nebezpečným zimním počasím ve 28 státech pro celkem 75 milionů lidí. Kromě Kalifornie se zimní bouře očekávají na severu a severovýchodě USA, konkrétně na dva tisíce kilometrů dlouhém pásu ze středoamerické Nebrasky až po New Hampshire na východním pobřeží.

Zhruba ve středu této pomyslné linie, v Minnesotě, by mohlo tento týden nasněžit až šedesát centimetrů sněhu, což je nejvíce za posledních třicet let. Zpožděno nebo zrušeno bylo kvůli nepříznivému počasí skoro tři tisíce letů. Počet odběratelů bez elektřiny ve státech Illinois, Wisconsin, Kalifornie, New York a Michigan podle webu PowerOutage.us překonal devět set tisíc, z toho jen v Michiganu je to více než 793 tisíc.

V oregonském Portlandu přes noc podle americké Národní meteorologické služby (NWS) napadlo asi 28 centimetrů sněhu, což je druhé největší množství od začátku měření a nejvíce od ledna 1943. Rozbředlý sníh v ulicích způsobil velká zpoždění v dopravě.

Minnesotský guvernér Tim Walz mezitím povolal na pomoc řidičům, kteří uvázli na silnicích, národní gardu.

V Michiganu v důsledku bouře zemřel dobrovolný hasič, informoval deník New York Times. Příčina smrti nebyla uvedena, ale podle tamních médií se to stalo kvůli spadlému elektrickému vedení.

Neobvyklá situace v Kalifornii

Na západním pobřeží v Kalifornii podle klimatologa z Kalifornské univerzity Daniela Swaina spatří sníh všech 39 milionů obyvatel slunečného státu, „ať už padat kolem sebe, nebo na vršcích nedalekých hor“. Na neobvyklost tohoto úkazu poukázala ve středu večer i losangeleská hlasatelka počasí Evelyn Taftová: „Abych k vám byla naprosto upřímná, varování před zimní bouří jsem (v Kalifornii) ještě nikdy neviděla,“ řekla ve vysílání místní stanice KCAL.

Části USA se také potýkaly s nárazovým větrem, který vyvracel stromy. V kalifornské oblasti Bay Area prorazila padající sekvoj stěny obývacího pokoje domu a vážně zranila roční dítě.

Ve zhruba dva tisíce kilometrů vzdáleném McAllenu na jihu Texasu u mexické hranice se naopak lidé potýkají s rekordními vedry, ve středu tam meteorologové naměřili 35 stupňů Celsia. Staleté rekordy lámou vysoké teploty i v Kentucky a Tennessee. V hlavním městě Washingtonu na východě USA by ve čtvrtek mohlo být až 26,7 stupně Celsia, což by prolomilo rekord z roku 1874, píše BBC.