Ukrajinka pomohla odhalit ruského vojáka, který ji měl znásilnit. Použil její mobil

7 minut
Příběh Ukrajinky, která pomohla identifikovat ruského vojáka, jenž ji měl znásilnit
Zdroj: ČT24

Ukrajinka přispěla k odhalení ruského vojáka, který ji údajně znásilnil, když její vesnici u Kyjeva loni na začátku války přechodně okupovaly ruské jednotky. Vyšetřovatelé podezřelého identifikovali poté, co použil telefon, který ukradl oběti. Pátrání po muži zmapovali novináři Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL). Podle ukrajinské prokuratury byl již dvacetiletý Artěm Šemeněv obviněn z válečných zločinů. Ruský voják vinu odmítá.

Ukrajinka tvrdí, že ji loni na jaře znásilnil ruský voják v Kyjevské oblasti. Okupanti pronikli do její obce 9. března 2022. „Jakmile vstoupili do vesnice, okamžitě nám sebrali telefony. Usadili se v prázdných domech a svá auta schovali na dvorcích. Zpočátku se nic zlého nedělo, potom ale začali unášet ženy,“ vzpomíná.

Rusové čelili ostřelování, a tak si mysleli, že by mezi obyvateli vesnice mohl být spolupracovník ukrajinského dělostřelectva, řekla RFE/RL Ukrajinka. „Zkontrolovali můj telefon a řekli, že mi ho vrátí, než odejdou,“ popisuje události žena.

„Bylo mi jasné, že nejsem první“

Třetí den ji oslovil jeden z ruských vojáků a odvedl do nedalekého objektu. „Byl to prázdný dům. Uvnitř všechno zničili. Všude byly rozházené kondomy. Bylo mi jasné, že tam nejsem první. Přede mnou tam byly jiné ženy,“ konstatovala Ukrajinka.

Ruský voják ji prý obvinil, že pracuje pro ukrajinskou armádu. Poté ji údajně znásilnil. „Pouze mi řekli, ať se svléknu. A to je vše. U nohy mi pořád drželi nabitou zbraň. Pak mě pustili,“ sdělila Ukrajinka Rádiu Svobodná Evropa.

Ženě se poté podařilo uprchnout do nedaleké neobydlené vesnice. „Rusové řekli: Pokud nás budou opět ostřelovat, tak vás zabijeme za to, že jim pomáháte. Nemělo pro mě smysl tam dál zůstávat, tak jsem odešla,“ vzpomíná Ukrajinka.

Ruští okupanti ve vesnici ukrajinské oběti na jaře 2022
Zdroj: RFE/RL

O měsíc později vesnici osvobodili Ukrajinci, žena se vrátila domů a nahlásila znásilnění policii. Ukrajinští prokurátoři vyšetřují 174 podobných případů. Většina obětí jsou ženy, sexuálně zneužiti byli ale údajně také muži a děti. „Někdy existuje obrazový záznam nebo zvuková nahrávka. Někdy existují důkazy o pohybu podezřelého. Z toho se snažíme složit celý obrázek,“ uvedla ukrajinská prokurátorka Iryna Didenková.

Podezřelý v tomto případě byl identifikován, protože ukradl údajné oběti telefon a použil ho. Dvacetiletý Artěm Šemeněv pochází z ruské Voronežské oblasti. Ukrajinka ho identifikovala na fotografiích. Podle ukrajinských vyšetřovatelů mladý muž slouží v ruské 15. střelecké brigádě. Nášivka na rukávu označuje jeho příslušnost k silám radiační, chemické a biologické ochrany.

Byl jsem doma, tvrdí podezřelý

Reportéři Rádia Svobodná Evropa ruského vojáka kontaktovali po telefonu a informovali ho, že je na Ukrajině podezřelý ze znásilnění. „Dobře, z čeho dalšího jsem podezřelý?“ reagoval Šemeněv. Následně obvinění popřel. Novinářům řekl, že v březnu a dubnu loňského roku byl doma v Rusku. Následně položil telefon.

Ukrajinka tvrdí, že ji jeden z ruských vojáků znásilnil
Zdroj: RFE/RL

Znásilnění je podle mezinárodního práva považováno za válečný zločin. „Rozsudky národních soudů se většinou konají bez přítomnosti pachatelů. Je tu deset dalších ruských vojáků, kteří jsou podezřelí v obdobných případech. Čtyři z nich jsou před soudem. Jeden byl odsouzen ke dvanácti letům vězení,“ uvedla pro RFE/RL Didenková.

Šemeněv již byl podle ukrajinské prokuratury obviněn, verdikt však zatím nepadl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 4 mminutami

Ruské útoky na Oděsu podle Kyjeva poškodily loď pod slovenskou vlajkou

Noční ruské dronové útoky na přístavy v Oděské a Mykolajivské oblasti poškodily lodě plující pod vlajkami Slovenska, Palau a Libérie. Na telegramu to uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba s tím, že údery nezpůsobily žádné oběti. Rusko útočilo znovu i na energetickou infrastrukturu, a to i v dalších regionech napříč napadenou zemí.
08:38Aktualizovánopřed 8 mminutami

Mír prochází žaludkem, říkají provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně

Křehké příměří mezi Izraelci a Palestinci se nepromítá jen do života na Blízkém východě, ale ovlivňuje i soužití obou etnik na celém světě. Provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně tvrdí, že našli recept na trvalý mír. Prochází prý žaludkem. Bistro Kanaan se za deset let své existence proslavilo nejen díky domácímu hummusu, ale i kvůli propagaci solidarity mezi Židy a Araby. „Realita se pořád vlamuje do tohoto našeho mikrovesmíru,“ říká jeden z provozovatelů Oz Ben David. Letos v červenci vnitřek restaurace někdo zpustošil. Oproti loňsku ubylo hostů a tržeb asi o šedesát procent a restaurace musela bojovat o přežití. Důvody vidí majitelé i v politice. Kanaan se díky vlně solidarity hostů podařilo zachránit.
před 1 hhodinou

Somálsko zažilo první přímé volby po více než půl století

Statisíce Somálců absolvovaly ve čtvrtek první přímé volby po téměř šedesáti letech. V zemi zasažené nepokoji a útoky radikálních islamistů lidé vybírali místní zastupitele v metropoli Mogadišo. Volby, na které dohlíželo deset tisíc příslušníků bezpečnostních sil, se obešly bez větších problémů, píše agentura AFP.
před 2 hhodinami

Jihokorejská prokuratura žádá deset let vězení pro sesazeného Juna

Jihokorejská prokuratura požaduje desetiletý trest pro exprezidenta Jun Sok-jola za to, že se snažil zabránit svému zadržení. Je to první konkrétní požadavek výše trestu pro odvolanou hlavu státu, která čelí řadě dalších obvinění, napsala agentura Reuters.
před 3 hhodinami

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 14 hhodinami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...