Ukrajinci nad Kyjevem poprvé sestřelili raketu Kinžal, tvrdí velitel letectva

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk v sobotu na sociální síti Telegram uvedl, že ukrajinští vojáci ve čtvrtek nad Kyjevem sestřelili ruskou nadzvukovou střelu Kinžal. Využili k tomu prý protiraketový systém Patriot, který Ukrajině poskytli západní spojenci. Jde o první případ, kdy se Ukrajincům tuto ruskou střelu podařilo zlikvidovat, píší tamní média.

„Zdravím ukrajinský národ při příležitosti historické události. Ano, sestřelili jsme raketu Kinžal, která ‚nemá sobě rovnou‘. Stalo se to při nočním útoku 4. května na nebi nad Kyjevskou oblastí,“ napsal velitel Oleščuk. Dodal, že raketu vystřelila stíhačka MiG-31K z území Ruska.

V pátek přitom ukrajinské vzdušné síly informaci o sestřelení Kinžalu ještě popíraly. Oleščuk v sobotu následně uvedl, že „všechno má svůj čas“ a že armáda nemůže zveřejňovat informace, které by nepřítel mohl využít.

Střely Kinžal jsou součástí řady hypersonických zbraní, které ruský vládce Vladimir Putin představil v roce 2018, kdy zároveň prohlásil, že mohou zasáhnout téměř jakékoliv místo na světě a vyhnout se protiraketovému štítu Spojených států.

Na Ukrajině Rusko střely Kinžal použilo několikrát, podle dřívějších informací agentury Unian například při loňském srpnovém úderu na vojenské objekty ve Vinnycké oblasti. Velení ukrajinských vzdušných sil v minulosti připustilo, že dostupné prostředky jejich protivzdušné obrany neumožňovaly tyto rakety efektivně odhalit a zničit.

Dolet dva tisíce kilometrů a obtížné sledování

Hypersonické zbraně se pohybují nejméně pětkrát rychleji než zvuk a jsou vzhledem k rychlosti a manévrovacím schopnostem obtížně sledovatelné a zachytitelné. Kinžal má podle ruské armády dolet dva tisíce kilometrů. Jde o jednu z nejnovějších a nejmodernějších zbraní ruské armády, píše agentura AP, podle které mohou kinžaly ničit i těžce opevněné cíle, jako jsou podzemní bunkry nebo horské tunely.

Úspěšné sestřelení rakety Kinžal je proto podle Oleščuka pro Rusko „políčkem do tváře“.

Ukrajina převzala první dodávku raket Patriot koncem letošního dubna. Neupřesnila, kolik systémů má a kde je rozmístila, nicméně Německo i Spojené státy uvedly, že Kyjevu poslaly nejméně jeden systém. Nizozemsko poskytlo dva, ale není jasné, kolik jich je v současnosti v provozu. Každá baterie potřebuje k obsluze a údržbě až devadesát lidí, ukrajinští vojáci proto absolvovali rozsáhlý výcvik.

Vysoce mobilní systémy Patriot jsou schopné ničit cíle do vzdálenosti až 150 kilometrů. Cíle dokáže zachytit až do výše 24 kilometrů a sledovat je, i když se pohybují rychlostí až 2200 metrů za vteřinu na vzdálenost až 180 kilometrů.

Načítání...