Ukrajina řeší desítky případů, kdy Rusové zabili zajaté vojáky

Americká stanice CNN získala informace o desítkách případů, kdy ruští agresoři postříleli viditelně se vzdávající ukrajinské obránce. Takové jednání přitom přísně zakazuje třetí Ženevská úmluva o zacházení s válečnými zajatci, a považuje se tudíž za válečný zločin. K úmluvám se v minulosti připojila i Moskva.

Drony ukrajinské armády zaznamenaly na východní frontě desítky takových případů. Jeden z nich se stal u obklíčeného ukrajinského zákopu ve směru na Pokrovsk v Doněcké oblasti.

Trojice obránců na videu skládá zbraně a s rukama za hlavou pokleká na zem, zcela viditelně se vzdává. O sekundy později leží na místě už jen tři těla bez života. „Pokud se váleční zajatci vzdají... Pokud prokáží, že se vzdávají, a nemají v rukou zbraně, pak je poprava bez soudu válečný zločin,“ upozornil generální prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin.

Vážné porušení úmluvy

Třetí Ženevská konvence z roku 1949 přitom stanovuje, že s válečnými zajatci se musí vždy nakládat lidsky. „Každý nezákonný čin nebo opomenutí se strany mocnosti, v jejíž moci jsou, které by měly za následek smrt nebo které by vážně ohrozily zdraví válečného zajatce, (...) jsou zakázány a považují se za vážné porušení této úmluvy,“ píše se v dokumentu.

Rusko je signatářem všech čtyř Ženevských úmluv, přesto se mezinárodní humanitární právo na vojenských školách ani nevyučuje.

Přes šedesát možných poprav

Úřad generálního prokurátora Ukrajiny aktuálně vyšetřuje 28 případů, ve kterých mělo být postříleno 62 ukrajinských vojáků.

Letos takové zločiny potvrdila i pozorovatelská mise OSN. „Mise rovněž zaznamenala věrohodná tvrzení o popravě nejméně 32 ukrajinských válečných zajatců ve dvanácti samostatných incidentech v období od prosince 2023 do února 2024. Je to výrazně víc než v kterémkoli předchozím období,“ konstatuje OSN.

Mise zaznamenala násilí při zajímání ruských vojáků i na ukrajinské straně, nikoliv ale střílení vzdávajících se, kterých od zahájení invaze v Kurské oblasti padlo do zajetí nejméně šest set.

V několika případech dokonce ukrajinská rozvědka zachytila přímé rozkazy ruských velitelů pozabíjet zajatce. K tomu došlo i před pár týdny v Robotyne, kde postříleli dvojici vojáků ležících tváří k zemi.

„Hlavním cílem je přesvědčit ruské vojáky, že vzdát se ukrajinským silám je velmi nebezpečné. Že je ukrajinští vojáci je zabijí, stejně jako Rusové zabíjejí ukrajinské válečné zajatce. To je nutí, aby se nevzdávali, ale šli dopředu a na smrt,“ říká Petro Jacenko z Ukrajinského koordinačního centra pro válečné zajatce.

Zatím nejhorší incident násilné smrti ukrajinských zajatců se odehrál v červenci 2022 v ruském sběrném táboře v Olenivce. Nejspíš výbuch nastražené nálože jich usmrtil až šedesát dva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsinu uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Volby soudce byly prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
před 9 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 6 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 7 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 10 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 10 hhodinami
Načítání...