Turistické oblasti v Thajsku přečkaly tropickou bouři. Škody jsou menší, než se čekalo

Tropická bouře Pabuk, která zasáhla v pátek jižní pobřeží Thajska, v sobotu ztratila na rychlosti a zeslábla na tlakovou níži. Nyní míří do Andamanského moře. První tropická bouře v zemi za 30 let za sebou nechala domy poškozené padlými stromy nebo bez střech a narušila elektrické vedení, škody jsou přesto menší, než se čekalo. V oblasti se znovu začíná obnovovat letecký a trajektový provoz.

Podle meteorologů bouře spolu s tím, jak míří z pobřeží, ztratila na rychlosti. Stále je však v platnosti varování před přívalovými dešti a možnými bleskovými povodněmi v devíti provinciích. Je také nadále nutné počítat se silným větrem a vlnami do výše tři až pět metrů.

Než bouře v pátek zasáhla provincii Nakchon Sítchammarát, byla uzavřena letiště v této provincii, ale i v provincii Suráttchání a na prázdninovém ostrově Samui, a všechny lety byly zrušeny. Aerolinky Bangkok Airways, které mají monopol pro lety na Samui, v sobotu ráno obnovily normální provoz a přidaly další lety kvůli velkému množství uvízlých turistů v oblasti. Další letiště by měla obnovit provoz v poledne. Provoz obnovila také většina trajektů na jižní prázdninové ostrovy.

Turistům se nic nestalo

Hlavní turistické ostrovy ale bouře ušetřila. „Nemáme žádné oběti, vysvitlo i slunce,“ uvedly úřady na ostrově Samui. Právě v jeho případě se přitom počítalo s nejhorším. „Celkově se dá říci, že ostrov Ko Samui je z nejhoršího venku, protože tropická bouře Pabuk je tady skutečně minulostí,“ informoval přímo z místa moderátor ČT Jiří Václavek.

Němka Bärbel Schäferová, která na ostrově žije několik let, agentuře DPA řekla, že bouře svou razancí nijak nevybočovala z normálu. „Neulétl ani kousek střechy,“ řekla. Mnozí Thajci přitom mají stále v paměti tropickou bouři Harriet, při které v roce 1962 přišly v zemi o život tisíce lidí.

Pabuk má zatím jednu potvrzenou oběť

V posledních několika dnech bylo v sedmi provinciích evakuováno do přístřešků více než 28 tisíc osob, uvedlo oddělení pro prevenci a zmírňování následků katastrof. „Bojím se, že mi vítr odnese střechu na domě, přišel jsem sem, abych byl v bezpečí,“ prohlásil evakuovaný Thajec Preecha Kloyklai. „Bojím se, že vítr srazí stromy na můj dům. Je okolo něj hodně stromů,“ konstatovala jiná evakuovaná obyvatelka Kailumi Maso.

Úřady mají zatím hlášenou pouze jednu oběť, člena posádky rybářského člunu, který se převrhl blízko pobřeží provincie Pattání. Jeden z členů posádky se stále pohřešuje, další čtyři jsou v bezpečí. Portál BBC informoval ještě o nepotvrzené oběti z provincie Nakchon Sítchammarát. Zde podle zpráv médií, které ale úřady nepotvrdily, zahynul muž, na jehož dům spadl strom.

V Thajsku se podle odhadů cestovních kanceláří nachází více než 2500 českých turistů. Na blížící se tropickou bouři bouřilo upozornilo na internetu i české ministerstvo zahraničí, které turistům doporučuje zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD, sledovat místní média a pokyny místních úřadů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EK navrhla změnu systému emisních povolenek, zůstanou v rezervě

Evropská komise představila první změnu systému obchodování s emisními povolenkami EU ETS. Navrhuje upravit takzvanou Rezervu tržní stability (MSR), která reguluje trh s emisními povolenkami. Ty by nově neměly být zneplatněny v případě, že jich bude v rezervě více než 400 milionů. Namísto toho budou tyto povolenky ponechány jako zásoba do budoucna. Změnu systému emisních povolenek požadoval zejména premiér Andrej Babiš (ANO).
13:53Aktualizovánopřed 28 mminutami

Trump silně zvažuje stažení z NATO. Pavel mluví o zásadní zkoušce pro Alianci

Donald Trump řekl deníku The Telegraph, že silně zvažuje stažení Spojených států z NATO poté, co se spojenci nepřidali k útoku USA s Izraelem na Írán. Šéf Bílého domu Alianci označil za papírového tygra, stejně ji podle něj vnímá i ruský vůdce Vladimir Putin. Podle prezidenta Petra Pavla by byl odchod USA zásadní zkouškou Aliance. Trump na středeční večer ohlásil projev k národu ohledně útoku na Írán, který ČT24 přinese ve tři hodiny ráno českého času živě.
11:15Aktualizovánopřed 32 mminutami

Izraelské údery zasáhly Teherán, Írán odpověděl raketami na Izrael

Teheránem otřásly silné exploze poté, co na něj opět zaútočil Izrael. Obyvatelé íránského hlavního města podle deníku The New York Times hlásili velká oblaka kouře na několika místech. V Izraeli se mezitím rozezněly sirény varující před íránskými raketami. Izraelská protivzdušná obrana podle serveru Times of Israel zachytila střelu odpálenou z Jemenu. Střepina po sestřelu dronu zabila v SAE podle tamní agentury bangladéšského občana.
08:28Aktualizovánopřed 58 mminutami

Artemis II se chystá k Měsíci. Start je možný po půlnoci

Několik let připravovaná mise Artemis II je připravená k odletu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) už zahájil odpočítávání před startem prvního letu člověka k Měsíci po více než padesáti letech. Česká televize start rakety odvysílá živě.
před 1 hhodinou

Polská kontrarozvědka zadržela dva lidi kvůli žhářskému útoku v Pardubicích

Polská kontrarozvědka (ABW) před několika dny zadržela dva aktivisty z Polska v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. Napsala to na svém webu polská stanice TVP Info, podle níž bylo zatčení výsledkem spolupráce ABW a českých bezpečnostních složek. Dvojice je podle portálu podezřelá z napomáhání k útoku a je zadržena na tři měsíce. Pražské vrchní státní zastupitelství sdělilo, že české orgány o zadržení v Polsku nežádaly.
12:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Technologický gigant Oracle zahájil masivní propouštění

Společnost Oracle zabývající se cloudovými službami propouští tisíce zaměstnanců, uvedl server Business Insider a zprávu následně potvrdila stanice CNBC s odvoláním na dva informované zdroje. Propouštění přichází v době, kdy firma přesouvá značné množství prostředků do vývoje umělé inteligence (AI). Podobný postup již dříve oznámily další technologické firmy. Spoluzakladatelem a předsedou představenstva společnosti Oracle je Larry Ellison, jeden z nejbohatších lidí světa.
14:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelské útoky v okolí Bejrútu podle libanonských úřadů zabily sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo a dalších 24 utrpělo zranění při dvou izraelských úderech v okolí Bejrútu, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda tvrdí, že při útocích zabila jednoho z velitelů teroristického hnutí Hizballáh.
03:04Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Nepamatuji si, jaké to bylo bez AI.“ Švýcarská mládež propadá chatbotům

Od studijních pomůcek po emocionální podporu se AI chatboti stávají pro mnoho mladých lidí ve Švýcarsku stálými společníky, což vyvolává obavy ohledně schopnosti soustředění, osamělosti a závislosti.
před 3 hhodinami
Načítání...