Turecko soudí více než stovku lidí kvůli prokurdským demonstracím

V Ankaře začal proces se 108 lidmi, kteří jsou obžalovaní z terorismu, vražd či narušení jednoty státu kvůli prokurdským demonstracím z podzimu 2014. Tehdy při střetech s bezpečnostními složkami zemřely přes tři desítky osob. Většina obžalovaných jsou členové prokurdské Lidově demokratické strany (HDP), jsou mezi nimi i dva její bývalí šéfové Selahattin Demirtaş a Figen Yüksekdagová. Podle opozice jde o další politickou perzekuci této strany, která je třetí největší v parlamentu.

Advokáti některých obžalovaných nebyli vpuštěni do soudní síně, což předseda soudu zdůvodnil protikoronavirovými opatřeními. Také obhájci ostatních obžalovaných solidárně na protest opustili síň, do níž se vrátili poté, co obžalovaní bez svých obhájců odmítli vypovídat. Podle zpravodajského serveru Duvar policie před soudní budovou utvořila kordon a bránila novinářům v přístupu k protestujícím advokátům.

Někteří z obžalovaných, jimž hrozí až doživotní vězení, jsou ve vazbě, včetně Demirtaşe, který je za mřížemi už od listopadu 2016 a je souzen i v jiných kauzách. K jeho propuštění z vězení přitom vyzval i Evropský soud pro lidská práva (ESLP).

V pondělí zahájený proces v Ankaře se týká demonstrací z října 2014, které se konaly na řadě míst Turecka na podporu kurdského města Kobani, ležícího v Sýrii u turecké hranice. Protestující požadovali, aby turecká vláda pomohla Kurdům, kteří bránili Kobani před ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát (IS).

Turecké bezpečnostní složky proti demonstrantům použily slzný plyn a vodní děla a podle některých zdrojů i střelbu. Při střetech s policií tehdy zemřelo nejméně 34 lidí. Vojenskou pomoc Kurdům, kteří bránili Kobani před IS, požadovali tehdy i lidé na demonstracích v řadě evropských měst, například v Haagu, Vídni, Paříži či Berlíně.

Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označuje HDP za politické křídlo zakázané organizace Strana kurdských pracujících (PKK), která od 80. let minulého století bojuje za autonomii a práva Kurdů. HDP odmítá, že je křídlem PKK.

V předchozích letech byla v Turecku zatčena řada kurdských politiků pro obvinění z terorismu kvůli vazbám na PKK. Letos v březnu prokuratura podala stížnost k ústavnímu soudu se žádostí o pětiletý zákaz politické činnosti pro nejméně 680 činitelů HDP, které viní z rozvracení jednoty tureckého státu.

Erdoganova vláda od voleb v roce 2019 kvůli údajnému napojení na PKK zbavila úřadů starosty z téměř všech 65 radnic, které po volbách obsadila HDP. Vláda tam pak dosadila zástupce vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 37 mminutami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 2 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 3 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 6 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 7 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 7 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 8 hhodinami
Načítání...