Turecko soudí gang lékařů, kteří údajně usmrcovali nemluvňata

3 minuty
Události: Skandál v tureckém zdravotnictví
Zdroj: ČT24

V Turecku začal soud s téměř padesátkou lidí obviněných z falšování diagnóz a zanedbání péče o novorozence. Podle prokuratury tím zpronevěřili peníze ze systému státního pojištění a způsobili smrt nejméně deseti nemluvňat. Mezi obžalovanými v největším skandálu svého druhu za poslední dekády jsou lékaři, zdravotní sestry či řidič ambulance. Některým z nich hrozí doživotí.

Před soudem v Istanbulu se sešli rodiče, kteří chtějí vědět, kdo a proč zanedbal péči o jejich děti. „Dali nám lékařskou zprávu, že naše dítě zemřelo přirozeně. Minulý měsíc jsme se dozvěděli, že to není pravda,“ prohlásila jedna z poškozených Hacire Akinciová.

Sedmačtyřicet lékařů a zdravotníků čelí obvinění z řady trestných činů – od zpronevěry až po zabití z nedbalosti. Doktor, žalobci označený za hlavu gangu, jakoukoli vinu popřel. „Ti, kteří zanedbali své povinnosti, kteří vypláceli zločinnému gangu obrovské sumy a podporovali ho, ti všichni jsou vinni,“ zdůraznil opoziční poslanec Murat Emir.

Odměna za dítě na „jipce“

Obvinění podle obžaloby zdravým nemluvňatům dávali léky, které jejich stav zhoršovaly. Nemocným navíc odpírali vhodnou léčbu. Za každé dítě na jednotkách intenzivní péče pak inkasovali peníze od státu. Nejméně deset dětí zemřelo, další mají trvale poškozené zdraví.

Do kauzy je zapletených devatenáct zdravotnických zařízení. Deset z nich turecké úřady po vypuknutí skandálu nechaly zavřít. Podle kritiků je případ důsledkem nedostatečné regulace systému soukromého zdravotnictví, který zažil rozmach za vlády Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ankara obvinění ze systémového selhání odmítá a kauzu označuje za přečin jednotlivců. Kritiky pak osočuje z kampaně. „Jsou to zkažená jablka. Lidé, kteří nectí žádné hodnoty natož ty profesionální. Proti tomu jsme vždy bojovali a bojovat budeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Kemal Memisoglu.

Úřady anonymní tip na nekalé praktiky dostaly už loni v březnu. Zatím není jasné, kolik lidí kauza postihla. Poté, co se skandál letos na podzim dostal na veřejnost, požádalo na tři sta padesát rodin o zpětné vyšetřování úmrtí jejich dětí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii.
před 8 mminutami

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 20 mminutami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 1 hhodinou

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 3 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 4 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...