Turecko soudí gang lékařů, kteří údajně usmrcovali nemluvňata

Události: Skandál v tureckém zdravotnictví (zdroj: ČT24)

V Turecku začal soud s téměř padesátkou lidí obviněných z falšování diagnóz a zanedbání péče o novorozence. Podle prokuratury tím zpronevěřili peníze ze systému státního pojištění a způsobili smrt nejméně deseti nemluvňat. Mezi obžalovanými v největším skandálu svého druhu za poslední dekády jsou lékaři, zdravotní sestry či řidič ambulance. Některým z nich hrozí doživotí.

Před soudem v Istanbulu se sešli rodiče, kteří chtějí vědět, kdo a proč zanedbal péči o jejich děti. „Dali nám lékařskou zprávu, že naše dítě zemřelo přirozeně. Minulý měsíc jsme se dozvěděli, že to není pravda,“ prohlásila jedna z poškozených Hacire Akinciová.

Sedmačtyřicet lékařů a zdravotníků čelí obvinění z řady trestných činů – od zpronevěry až po zabití z nedbalosti. Doktor, žalobci označený za hlavu gangu, jakoukoli vinu popřel. „Ti, kteří zanedbali své povinnosti, kteří vypláceli zločinnému gangu obrovské sumy a podporovali ho, ti všichni jsou vinni,“ zdůraznil opoziční poslanec Murat Emir.

Odměna za dítě na „jipce“

Obvinění podle obžaloby zdravým nemluvňatům dávali léky, které jejich stav zhoršovaly. Nemocným navíc odpírali vhodnou léčbu. Za každé dítě na jednotkách intenzivní péče pak inkasovali peníze od státu. Nejméně deset dětí zemřelo, další mají trvale poškozené zdraví.

Do kauzy je zapletených devatenáct zdravotnických zařízení. Deset z nich turecké úřady po vypuknutí skandálu nechaly zavřít. Podle kritiků je případ důsledkem nedostatečné regulace systému soukromého zdravotnictví, který zažil rozmach za vlády Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ankara obvinění ze systémového selhání odmítá a kauzu označuje za přečin jednotlivců. Kritiky pak osočuje z kampaně. „Jsou to zkažená jablka. Lidé, kteří nectí žádné hodnoty natož ty profesionální. Proti tomu jsme vždy bojovali a bojovat budeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Kemal Memisoglu.

Úřady anonymní tip na nekalé praktiky dostaly už loni v březnu. Zatím není jasné, kolik lidí kauza postihla. Poté, co se skandál letos na podzim dostal na veřejnost, požádalo na tři sta padesát rodin o zpětné vyšetřování úmrtí jejich dětí.

Načítání...