Turecká vláda řeší, jak naložit s toulavými psy, zvažuje i utrácení

3 minuty
Události: Pouliční psi v Turecku
Zdroj: ČT24

Turecká vláda upouští od kontroverzního návrhu zákona, který má snížit populaci pouličních psů. Původně měli být utraceni, pokud by je nikdo do měsíce po odchytu neadoptoval. Vládní politici po protestech veřejnosti a opozice mluví o tom, že eutanazie se má týkat jen nemocných a agresivních psů. Finální podobu novely má parlament projednat v řádu týdnů.

S otázkou co s toulavými psy se Turecko potýká dlouhodobě. Například v roce 1910 nechal sultán odvézt osmdesát tisíc psů na neobydlený ostrov u Istanbulu. Skučení vyhladovělých a navzájem se požírajících zvířat je dodnes vepsáno do historické paměti národa.

Podle průzkumů eutanazii pouličních zvířat schvalují jen tři procenta Turků. Proti je i Halil Yilmaz, otec chlapce, kterého loni v prosinci v Ankaře vážně zranili toulaví psi. Jeho případ vládní politici zmiňují jako důkaz, že je třeba jednat, on však tvrdí, že je proti eutanazii zdravých psů. „Chci jen, aby úřady zajistily bezpečné ulice,“ dodává.

Turci upřednostňují humánní zacházení

Zabíjení zvířat nechce téměř nikdo. Aby zmizela z ulic do útulků, si přejí čtyři pětiny veřejnosti. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan doufá, že milovníci zvířat budou psy v útulcích adoptovat a že obce „budou plnit povinnosti, které mají ze zákona“.

Poslední novela předloni nařídila všem větším obcím zřídit útulek. Úpravu pomáhala psát i advokátka Deniz Tavşancılová. Radnice podle ní platné zákony nedodržují a stát je nevynucuje. „83 procent obcí v Turecku nemá útulek. To znamená, že nechytají a nesterilizují toulavá zvířata,“ upozorňuje na situaci advokátka.

Podle odhadů žijí v Turecku čtyři miliony toulavých psů. Ochránci zvířat úřadům vyčítají, že místo investic do sterilizací vyznávají přístup sejde z očí, sejde z mysli a psy často odklízejí na periferie, kde jsou odkázáni na sebe nebo pomoc dobrovolníků. Problém s toulavými psy tak v Turecku nadále přetrvává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ornitologičtí nadšenci se sjeli na ostrov Lesbos

Řecký ostrov Lesbos je ornitology z celého světa vyhledávaný už od 90. let. Na jaře jsou hlavním lákadlem konkrétně stěhovaví ptáci. Příhodná poloha ostrova na křižovatce Afriky, Evropy a Asie dává pozorovatelům možnost zahlédnout až dvě stě druhů ptactva.
před 5 mminutami

Chceme vidět pokrok, řekl Rubio před možnou schůzkou Ukrajiny a Ruska

Čtvrteční jednání mezi Moskvou a Kyjevem v Istanbulu bylo z iniciativy turecké strany přesunuto na druhou polovinu dne, oznámila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio. USA podle něj chtějí vidět pokrok.
06:21Aktualizovánopřed 9 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
08:34Aktualizovánopřed 17 mminutami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 37 mminutami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí 54 mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Stanice al-Džazíra s odkazem na palestinské zdravotníky uvedla, že v celém Pásmu Gazy bylo přes noc zabito 74 lidí.
před 1 hhodinou

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...