Trump přijal pozvání Si Ťin-pchinga k návštěvě Číny. Navázali jsme přátelství, řekl

Události: Setkání Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga (zdroj: ČT24)

Americký prezident Donald Trump přijal pozvání svého čínského kolegy Si Ťin-pchinga k návštěvě Číny. Informovala o tom státní tisková agentura Nová Čína s odvoláním na oficiální činitele. Čínský prezident, který je nyní na dvoudenní návštěvě v Trumpově letovisku Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě, kde se poprvé setkal s novým americkým prezidentem, apeloval na spolupráci s USA v oblasti investic, infrastruktury a energií, dodala Nová Čína.

Přátelství se rozvinulo hned po prvním setkání mezi americký prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingen. Uvedl to šéf Bílého domu, který svého hosta přijal v době, kdy Spojené státy zaútočily desítkami střel na leteckou základnu v Sýrii.

Během setkání položili státníci základ „velmi, velmi dobrému vztahu na dlouhou dobu“, myslí si americký prezident. „Už jsme vedli dlouhou diskusi. Nic jsme zatím nezískali, vůbec nic, ale vybudovali jsme přátelství,“ řekl šéf Bílého domu.

Trump během loňské předvolební kampaně ostře kritizoval americké firmy za využívání levných čínských surovin či pracovní síly a sliboval, že uvalí vysoká dovozní cla na čínské výrobky, aby pomohl americkému hospodářství a zajistil nová pracovní místa.

Během prvního setkání státníků Spojené státy vypálily několik desítek raket středního doletu na leteckou základnu na západě Sýrie. Reagovaly tak na úterní chemický útok v provincii Idlib s desítkami obětí, který má podle Washingtonu na svědomí režim syrského prezidenta Bašára Asada. Prezident Trump uvedl, že svého čínského hosta o úderech osobně informoval.