Americký prezident Donald Trump oznámil, že příštím velvyslancem Spojených států v Česku bude podnikatel a pedagog Nicholas Merrick. Staronový republikánský prezident o tom spolu s dalšími nominacemi informoval na své sociální síti Truth Social. Velvyslance nominuje v USA prezident, ale do funkce je musí ještě potvrdit Senát, kde nyní mají Trumpovi republikáni většinu.
Trump navrhl na velvyslance v Česku podnikatele Merricka
Merrick je prezidentem společnosti Mt. Vernon Investments, investiční společnosti s aktivy přesahujícími jednu miliardu dolarů. Jedná se o rodinnou firmu Kennyho a Lisy Trouttových.
Miliardář Kenny Troutt byl sponzorem republikánů a Donalda Trumpa, kterého podpořil podle listu The New York Times při kandidatuře asi milionem dolarů (přes 24 milionů korun). Podle agentury Reuters Troutt Trumpa podporoval i při předchozích kandidaturách a byl i jedním z investorů Trumpovy sociální platformy Truth Social.
Před nástupem do společnosti Mt. Vernon Investments působil Merrick jako výkonný viceprezident a finanční ředitel společnosti Excel Communications, kterou založil a vedl rovněž Kenny Troutt. Spojením Excelu s kanadskou firmou Teleglobe v roce 1998 vznikl čtvrtý největší severoamerický subjekt podnikající v oblasti telekomunikací.
Předtím Merrick působil jako viceprezident a finanční ředitel společnosti Telco Communications Group nebo jako viceprezident pro podnikové finance ve společnosti Robinson-Humphrey Company. Byl také ředitelem ve společnosti R-H Capital Partners, kde řídil akciový fond v hodnotě 26,5 milionu dolarů.
Merrick je členem správní rady Dallaského policejního a hasičského penzijního systému a investičního podvýboru Texas Health Resources. Je také učitelem na částečný úvazek na soukromé Cisterciácké přípravné škole (Cistercian Preparatory School) určené pro chlapce. Získal bakalářský titul na Virginské univerzitě a titul MBA na Harvardově univerzitě.
„Nicholas je velmi uznávaný podnikatel a pedagog, který vede rodinnou kancelář Kennyho a Lisy Trouttových v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Dříve byl finančním ředitelem dvou veřejně obchodovaných telekomunikačních společností a působil v několika velkých penzijních radách,“ napsal o svém nominantovi Trump.
Merrick v Praze nahradí Bijana Sabeta, který podle zvyklostí skončil jako velvyslanec s nástupem Trumpa do Bílého domu, tedy k 20. lednu.
Vedle jména příštího amerického velvyslance v Praze Trump na své síti zveřejnil také jména příštích velvyslanců USA v Norsku (Michael E. Kavoukjian), Polsku (Thomas Rose) a v Kostarice (Melinda Hildebrandová).
Politologové: Doménou Merricka bude ekonomická diplomacie
Pro bilaterální česko-americké vztahy nemusí podle amerikanisty Jakuba Dopierally z Univerzity Karlovy jmenování nového velvyslance znamenat zásadní zvrat. „Dá se očekávat větší důraz na ekonomické vztahy a například snahu lákat české firmy k investicím v USA. Po stránce geopolitické a ekonomické jsou však důležitější širší vztahy USA s EU, potažmo NATO, kterých je Česká republika součástí.“
Také rektor Ostravské univerzity a amerikanista Petr Kopecký míní, že Merrickovou doménou bude ekonomická diplomacie. Naopak očekává, že budou v agendě amerických diplomatických misí poněkud upozaděna lidskoprávní témata, podpora demokratických hodnot a občanské společnosti.
Souvislost s podporou Trumpovy kampaně
Merrickovu nominaci spojují experti s jeho finanční podporou Trumpovy předvolební kampaně. „Trump již takto v minulých týdnech obsadil mnoho postů ve statní správě. Na velvyslaneckých postech takové nominace ale nejsou neobvyklé,“ podotkl Kopecký.
„Jmenování významného donora a osobnosti z byznysu velvyslancem je v americké politice relativně běžná praxe, a to jak mezi republikánskými, tak demokratickými prezidenty, ostatně již několik minulých amerických velvyslanců v tuzemsku mělo podobný kariérní profil,“ souhlasí Dopieralla.
Podle analytika Jana Hornáta z Univerzity Karlovy má Merrick podobný profil jako Stephen King, který byl americkým velvyslancem v prvním období Trumpovy vlády. „Zdá se však, že King byl během své byznysové kariéry politicky aktivnější v rámci Republikánské strany než Merrick.“
Brzká nominace
Neobvykle brzká nominace na pražský post zapadá podle Hornáta do snahy ukázat, že administrativa už „ví, co dělá“ a je akční a efektivní.
„Na druhou stranu musíme vzít v potaz i to, že se Trump chystá jednat s (ruským vůdcem Vladimirem) Putinem o ukončení ruské agrese na Ukrajině a pro jakékoliv pokonfliktní uspořádání na Ukrajině bude vyžadovat součinnost středo- a východoevropských států,“ míní. Proto je vhodné mít velvyslance s takovým mandátem na místě co nejdříve, dodal. Neočekává, že by měl Merrick problém ve schvalovacím procesu v Senátu.
Rychlost jmenování velvyslance v Česku může být podle Dopierally teoreticky odrazem vztahu prezidenta Trumpa k Česku. „S ohledem k tomu, že jeho první manželka byla Češka a několik prezidentových dětí má k Česku stále vazby – pohybujeme se zde však v rovině spekulací.“
Z hlediska Prahy je to podle něj spíše pozitivní vývoj. „Pro vzájemné vztahy na ekonomické, politické i kulturní úrovni je vždy lepší, když jmenování velvyslance proběhne co nejrychleji,“ uvedl. Je podle něj však důležité zmínit, že jmenování je platné až ve chvíli, kdy nominaci velvyslance schválí americký Senát. „Což s ohledem k jeho fungování může v některých případech trvat až několik měsíců, v tuto chvíli tak nevíme, kdy Nicholas Merrick do funkce skutečně naplno nastoupí,“ doplnil Dopieralla.